Temat interpretacji
W odpowiedzi na Pani pytanie złożone w tut. Urzędzie w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, póz. 926 ze zm.), dotyczące wątpliwości co do wysokości kosztów uzyskania przychodu z jakich może skorzystać lekarz stomatolog z tytułu wykonywania wolnego zawodu na podstawie umowy cywilno - prawnej, kontraktu lekarskiego. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i obecną regulację prawną wyjaśnia, że
W przypadku, gdy podatnik uzyskuje przychody z osobiście wykonywanych usług medycznych wyłącznie w ramach zawartego kontraktu i wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb podmiotu, z którym podpisał kontrakt, a tego samego rodzaju usług nie wykonuje na rzecz ludności - nie ma obowiązku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Przychody te zgodnie z art. 13 pkt 8 z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 Nr 14 poz. 176) są traktowane analogicznie jak przychody z tytułu osobistego wykonywania usług w warunkach umowy zlecenia.
W stanie prawnym obowiązującym w 2004r. przychody z osobiście wykonywanych usług medycznych wykonywanych przez Panią w ramach zawartego kontraktu podlegają opodatkowaniu wynikającego z art. 41 ust. 1, wg skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1, z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 9 pkt 4, - w wysokości 20 % uzyskanego przychodu.
Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, że powyższe informacje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez stronę zapytania w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodnie z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.