Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego, informuje,... - Interpretacja - PD.415/6/2004

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.04.2004, sygn. PD.415/6/2004, Urząd Skarbowy w Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego, informuje, że majątkowa wspólność małżeńska jest jednym z rodzajów współwłasności łącznej, co oznacza, iż nie jest możliwe wyodrębnienie z niej udziału każdego z małżonków, czy to w formie procentowej czy też ułamkowej i stanowi o tym art. 43 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Ten przepis wskazuje, iż oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.
Ponadto, podstawowym warunkiem uznania danej rzeczy za środek trwały jest spełnienie kryterium własności lub współwłasności. Jeżeli natomiast spółkę cywilną tworzą małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa i w jej skład wchodzi przedmiotowa nieruchomość, to dodatkowe przenoszenie własności na wspólników (małżonków) jest niezasadne, ponieważ to właśnie małżonkowie są współwłaścicielami tejże nieruchomości.
W tej sytuacji, skoro przedmiotowy pawilon stanowi współwłasność małżonków nie zachodzi potrzeba wnoszenia go do spółki w formie aportu, a jedynie przy założeniu użytkowania do celów działalności gospodarczej przez spółkę przedmiotowy budynek winien zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Urząd Skarbowy w Górze