P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD/415-8/4/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.04.2005, sygn. PD/415-8/4/05, Urząd Skarbowy w Nysie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216, 217 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14.02.2005 r., który wpłynął do tut. organu podatkowego w dniu 16.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku składania miesięcznych deklaracji podatkowych i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w związku z osiąganymi w trakcie 2003 i 2004 roku przychodami z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych notowanych na giełdach zagranicznych oraz dywidend jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E


W dniu 16.02.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej obowiązku składania w latach 2003-2004 miesięcznych deklaracji podatkowych i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od dochodów ze sprzedaży akcji zagranicznych i dywidend otrzymanych z Niemiec.
Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta maja obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco :
Podatnik, posiadający w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy oraz nie prowadzący działalności gospodarczej, w latach 2003 - 2004 otrzymywał z Niemiec dywidendy wypłacane z tytułu posiadanych przez niego akcji zagranicznych oraz uzyskiwał dochody z tytułu zbycia akcji na giełdzie we Frankfurcie.
Pytanie podatnika :
Czy podatnik w latach 2003 i 2004 w trakcie roku podatkowego miał obowiązek składania miesięcznych deklaracji podatkowych i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w związku z osiąganymi w trakcie roku podatkowego przychodami z odpłatnego zbycia papierów wartościowych notowanych na giełdach zagranicznych oraz dywidendami otrzymywanymi w związku z posiadaniem takich papierów wartościowych ?
Stanowisko podatnika :
Zdaniem podatnika w stanie prawnym obowiązującym w roku 2003 i 2004 obowiązek samodzielnego obliczenia i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku dochodów uzyskiwanych z zagranicy dotyczy tylko tych podatników, którzy osiągają dochody bez pośrednictwa płatników ze stosunku pracy z zagranicy, z emerytur i rent z zagranicy, bądź tytułów określonych w art.13 pkt 2,4 i 6-9 w/w ustawy o podatku dochodowym. Zatem podatnik jako osoba uzyskująca z zagranicy jedynie przychody z tytułu odpłatnego zbycia akcji oraz dywidendy nie jest zobowiązany z tego tytułu do wpłaty zaliczek oraz składania deklaracji zaliczkowych w trakcie roku podatkowego.

Analizując stan faktyczny w świetle obowiązujących przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie informuje :
Obowiązek składania deklaracji na zaliczki miesięczne na podatek dochodowy regulują przepisy art.44 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz.U. z 2000 r. Nr 14,poz.176 ze zm./.
W stanie prawnym obowiązującym w 2003 roku zgodnie z art.44 ust.8 ustawy o podatku dochodowym , podatnicy osiągający dochody :
- z odpłatnego zbycia udziałów, akcji , obligacji lub innych papierów wartościowych, z zastrzeżeniem art.52 pkt. 1 - byli obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne , w wysokości 19 % dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego.
W terminach płatności zaliczek, podatnicy byli obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje PIT-13.

Powyższy przepis nie dotyczył dochodów ze zbycia akcji i innych papierów wartościowych, osiąganych za granicą. Nie było też obowiązku wpłaty zaliczek od dochodów z zagranicznych dywidend.
Wg stanu prawnego obowiązującego w 2004 roku, obowiązek składania deklaracji i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od dochodów z zagranicy określa art.44 ust.1a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i dotyczy podatników osiągających dochody bez pośrednictwa płatnika ze stosunku pracy za granicą, z emerytur i rent z zagranicy. Podatnik jako osoba uzyskująca z zagranicy jedynie przychody z tytułu odpłatnego zbycia akcji oraz dywidendy nie jest zobowiązany z tego tytułu do wpłaty zaliczek oraz składania deklaracji zaliczkowych w trakcie roku podatkowego. Zatem przedstawione stanowisko Pana w tej kwestii jest prawidłowe.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje na podstawie art.236 § 2 pkt.1 Ordynacji podatkowej prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 7 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie w znakach skarbowych zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej / Dz.U. Nr 86, poz.960 ze zm./.

Urząd Skarbowy w Nysie