Temat interpretacji
W dniu 25.02.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o którym mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Podatnik wystąpił z zapytaniem czy korekta podatku VAT spowoduje powstanie przychodu podatkowego. Jednoczesnie, powołując sie na przepis art. 14 ust. 2 pkt f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych strona uważa, że w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego stanowi przychód z działalności gospodarczej. Wątpliwości strony budzi fakt, iż ustawodawca nie okresla czy chodzi o podatek uprzednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem strony, w odniesieniu do środków trwałych w wyniku złożonej korekty VAT, kwota zwiększająca podatek odliczony stanowi w 2005 roku przychód.
Tutejszy organ podatkowy dokonał oceny sytuacji przedstawionej przez wnioskodawcę na podstawie przepisów art. 14 ust. 2 pkt 7f lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z powołanym przepisem przychodem z działalności gospodarczej jest kwota podatku od towarów i usług nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 22a-22o, w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.
Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony przez Pana stan faktyczny oraz powołany wyżej przepis tutejszy organ podatkowy podziela Pana stanowisko i stwierdza, że korekta podatku od towarów i usług powodujaca zwiększenie podatku naliczonego podlegajacego odliczeniu wpływa na zwiększenie przychodów.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.