Temat interpretacji
Zasady korzystania z ulg podatkowych z tytułu spłaty odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowych regulują przepisy art. 26b ust. 1, ust. 2, ust. 3, ust. 4, ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm.) Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy, od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z: 1. budową budynku mieszkalnego, 2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej,3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonaniu działalności gospodarczej, 4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową budynku mieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego, na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
W myśl art. 26b ust. 2 ustawy, z odliczenia odsetek od dochodu, podatnik może skorzystać po spełnieniu łącznie szeregu warunków tj: - kredyt (pożyczka) został udzielony po 1.01.2002 r. - kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek) a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionej w ust. 1, - inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,- inwestycja wymieniona w ust. 1 została zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego, a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej niż w 2002 r. i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku, - do zeznania, o którym mowa w art. 45 ustawy, składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, o którym mowa w ust. 1, podatnik dołączy oświadczenie (PIT-2K) o wysokości łącznych wydatków w tym udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku, - odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot udzielający kredytu, - podatnik lub jego małżonek nie korzystali dotychczas z tzw. "dużej ulgi mieszkaniowej"
Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych przez ustawodawcę powoduje, że podatnik traci możliwość skorzystania z przedmiotowego odliczenia. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na sfinansowanie prowadzonej inwestycji - budowy budynku mieszkalnego, otrzymała Pani kredyt w wysokości 152.733 - zł. Udokumentowane wydatki poniesione do zakończenia budowy oraz wykazane w oświadczeniu PIT-2K wynoszą 89.014,31 zł, co stanowi 58,28% uzyskanego kredytu. Po zakończeniu budowy, poniosła Pani w 2003 r. dalsze wydatki związane z modernizacją budynku mieszkalnego sfinansowane z pozostałej części kredytu. W związku z tym, że prawo do odliczenia odsetek od kredytu uzależnione zostało od realizacji inwestycji wskazanej w ustawie (warunek określony w art. 26b ust. 2 pkt 2 ustawy) dokonując odliczenia od dochodu spłaconych odsetek od kredytu, należy z ogólnej kwoty odsetek wykazać odsetki obliczone w takiej proporcji w jakiej kredyt został wydatkowany na inwestycję związaną z budową domu tj. 58,28%. Natomiast w myśl art. 27a ust. 1 ustawy, (w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.) poniesione wydatki na modernizację budynku mieszkalnego, może Pani w granicach przypadającego limitu, na podstawie posiadanych faktur VAT odliczyć od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego.