Temat interpretacji
P o s t a n o w i e n i e
Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości zastosowania 19% podatku liniowego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w przypadku zawarcia umowy zlecenia na podwykonawstwo z przedsiębiorstwem, w którym jest Pan prezesem jest prawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
W dniu 14 sierpnia 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 19 stycznia 2005 r. organ podatkowy wezwał Pana do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne zostały uzupełnione w dniu 27 stycznia 2005 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Jak wynika z wniosku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza Pan wykonywać usługi i produkcję artykułów branży metalowej dla potrzeb górnictwa, gdzie część usług specjalistycznych chciałby Pan zlecić do wykonania spółce z o.o., w której jest Pan prezesem. Nadmienia Pan również, iż dotychczas nie były świadczone usługi na rzecz obecnego pracodawcy. Zdaniem Pana zlecenie wykonania usług Pana pracodawcy nie rodzi skutków, o których mowa w art. 9a ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 9a ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1/ wykonał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2/ wykonał lub wykonuje w roku podatkowym
-w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
Innymi słowy z opodatkowania podatkiem liniowym nie mogą korzystać ci podatnicy, którzy wykonują usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy u którego byli zatrudnieni w 2004 r. lub 2005 r. i wykonywali lub wykonują czynności, które odpowiadają czynnościom będącym przedmiotem działalności gospodarczej.
Z treści złożonego wniosku wynika, iż nie zamierza Pan wykonywać usług na rzecz obecnego pracodawcy, a jedynie zamierza Pan zlecić wykonanie usługi spółce z o.o. na rzecz Pana firmy.
W związku z tym nie traci Pan prawa do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej wg liniowej stawki 19 %.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkoewgo, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.
Niniejsze postanowienie na mocy art. 143 Ordynacji podatkowej wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.