Temat interpretacji
Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany odpowiedzi udzielonej przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie pismem z dnia 22.03.2004 r. (znak: I US.I/415/11/04), gdyż jest ona nieprawidłowa:
Pani Ewelina B. prowadziła w 2003 r. działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, będąca opodatkowana na zasadach ogólnych.
Pytanie podatniczki dotyczy odliczenia kwot zapłaconych w 2003 r. od dochodu i podatku za 2003 r., dlatego też zastosowanie w przedmiotowej sprawie będą miały niżej powołane przepisy ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu składek, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych zapłaconych bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Podatek dochodowy zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatkowej w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Wydatki poniesione z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego odlicza się na podstawie dowodu ich poniesienia i w roku podatkowym, w którym zostały poniesione, co wynika z art. 26 ust. 7 i art. 27b ust. 3 powołanej ustawy. Jednak kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 % podstawy wymiaru tej składki (art. 27b ust. 2 ww. ustawy).
Artykuł 27a ust. 1 pkt 1, ust. 3 pkt 2 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż podatek dochodowy od osób fizycznych pomniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik: poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone m.in. na wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Kwota, o którą zmniejsza się podatek, w każdym okresie trzech kolejnych lat, poczynając od dnia 1.01.2003 r. nie może przekroczyć 19% poniesionych wydatków, przy czym kwota ta nie może być wyższa niż 5.670 zł, która obowiązuje już w pierwszym roku podatkowym trzyletniego okresu.
W związku z powyższym wydatki mieszkaniowe poniesione na fundusz remontowy podlegają odliczeniu od podatku w roku, w którym zostały poniesione.