Temat interpretacji
Odpowiadając na pismo z dnia 26.04.2004 r. (data wpływu 29.04.2004 r.) w sprawie interpretacji przepisów podatkowych regulujących zwolnienie z opodatkowania wynagrodzeń wypłacanych ze środków bezzwrotnej pomocy, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że:
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14,poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2003 r. zwolnieniu od podatku dochodowego podlegają dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
- a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
- b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy, zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
Z dniem 01.01.2004 r. ustawodawca wprowadził zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które zostały ogłoszone w ustawie z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956). W wyniku tych zmian doprecyzowano brzmienie art. 21 ust. 1 pkt 46b, w myśl którego zwolnienie z opodatkowania nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca, bez względu na rodzaj umowy, wykonanie określonych czynności związanych z realizacją tego programu.
Reasumując, z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwolnione są zarówno dochody pracowników zatrudnionych wyłącznie do realizacji programu, jak i częściowo do realizacji projektu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, pod warunkiem jednak, iż w tym drugim przypadku płatnik w zakresie czynności pracownika konkretnie określi prace związane z realizacją projektu.
Natomiast dochody podatników, którym osoba fizyczna bezpośrednio realizująca cel programu, np. wykonujący umowę zleceniobiorca (w tym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), zleciła wykonanie określonych czynności w ramach umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, nie podlegają zwolnieniu z opodatkowania, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.