Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) w związku z podaniem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wniesionym w dniu 03-03-2005r., Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany potwierdza zajęte przez Panią stanowisko w sprawie dotyczącej sposobu rozliczenia podatku dochodowego za 2005 rok, o którym mowa w art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca o
podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. )
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 31 marca 2005r. złożyła Pani do tutejszego organu podatkowego wniosek o udzielenie odpowiedzi i potwierdzenie własnej opinii w następującej sprawie:
"....Czy osoba samotnie wychowująca dziecko może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli status ten uzyskała dopiero w trakcie rozliczanego roku podatkowego?..."
Z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika, że w 2005 roku wydane zostanie orzeczenie sądowe o separacji z małżonkiem. W § 3 przedstawionego aktu notarialnego ( Rep.A nr ), ustanawiającym rozdzielność majątkową, mowa o tym, że nie uchybia on prawom i obowiązkom, wynikającym z zasad obowiązujących w stosunkach rodzinnych. Dzieci pozostające na utrzymaniu rodziny to dwunastoletnia córka, nie osiągająca dochodów oraz dwudziestoczteroletni syn, student szkoły wyższej, który osiąga w ciągu roku podatkowego dochody opodatkowane.
Pani zdaniem, aby uzyskać prawo do sposobu rozliczenia, o którym mowa w art. 6 ust. 4 updof, status osoby samotnie wychowującej nie musi trwać przez pełny rok podatkowy.
Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 4 updof z 26 lipca 1991r. ( Dz. U. z 2000r., Nr 14 poz. 176 ze zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:
1) dzieci małoletnie,
2) dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
3) dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku
- podatek może być określony,
z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7: z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów ( przychodów ) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.
Powyżej przedstawiony sposób opodatkowania ma zastosowanie do osób wymienionych w przepisie art. 6 ust. 5 updof. Przepis ten wymienia między innymi osoby, w stosunku do których orzeczono separację w rozumieniu przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Dokumentem potwierdzającym prawo do zastosowania preferencyjnego rozliczenia podatku dochodowego dla Pani, jako osoby samotnie wychowującej małoletnie dziecko, będzie wyrok wydany w 2005r. orzekający separację.
Jak stwierdzono w złożonym zapytaniu, 24-letni syn, student wyższej uczelni, osiąga dochody opodatkowane, przez co wyłączony zostaje z osób wymienionych w art. 6 ust. 4 updof.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określają obowiązującego okresu pozostawania w roku podatkowym osobą samotnie wychowującą małoletnie dzieci, aby skorzystać z preferencyjnego opodatkowania przewidzianego dla tej grupy podatników.
W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany podziela zajęte przez Panią stanowisko we wniosku, z zastrzeżeniem, że zachowane będą omówione wcześniej warunki.
Zgodnie z art. 14 b § 1 Ordynacji podatkowej, powyższa interpretacja ta nie jest dla Pani wiążąca, wiąże natomiast właściwy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej ( art. 14 b § 2 ).
Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej przysługuje Pani prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego.