Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Wnioskodawcy oceniając jego stanowisko odnośnie rozliczania się z uzyskanych dochodów w Wielkiej Brytanii, przedstawione we wniosku z dnia 18.03.2005 r. (data wpływu: 21.03.2005 r.) uzupełnionym pismem z dnia 30.03.2005r. (wpł. 30.03.2005r.) o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęOd października 2002 r. do grudnia 2004 r. Podatnik pracował w Londynie. Prowadził tam własną działalność gospodarczą. Przez cały okres pobytu rozliczał się z uzyskanych dochodów w Inland Ravenue (odpowiednik polskiego urzędu skarbowego), był tam tymczasowo zameldowany i uiszczał wszystkie obowiązujące opłaty, w tym opłacał składki na ubezpieczenie społeczne. W tym okresie nie uzyskiwał żadnych dochodów w Polsce.
Przedmiot interpretacjiPodatnik zwrócił się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego czy musi rozliczyć się w Polsce z dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii ?
Stanowisko WnioskodawcyJako własne stanowisko Podatnik przedstawia pogląd, iż skoro odprowadzał w okresie od października 2002 r. do grudnia 2004 r. podatek w Wielkiej Brytanii to nie ma obowiązku rozliczać się w Polsce.
Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyZasadą polskiego prawa podatkowego wyrażoną w treści art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jest nieograniczony obowiązek podatkowy. Zasada powyższa oznacza, iż osoby fizyczne, jeżeli mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania , podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Opisaną zasadę stosuje się- zgodnie z art. 4a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Do dochodów osiąganych w Wielkiej Brytanii mają zastosowanie postanowienia umowy miedzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych podpisana w Londynie dnia 16 grudnia 1976 r. (Dz.U. z 1978 r. Nr 7, poz.2 0).A zatem jeżeli Podatnik w roku 2002 osiągał dochody w Polsce (od stycznia do października) i w Wielkiej Brytanii (od października do grudnia) to uwzględniając postanowienia art. 15 i art. 23 tej umowy - miał obowiązek opodatkowania w całości osiągniętych dochodów w Polsce, z zastosowaniem zasady odliczenia podatku potrąconego w Wielkiej Brytanii. Wynika to z przepisu art. 27 ust. 9 wyżej cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym jeżeli osoby objęte nieograniczonym obowiązkiem podatkowym osiągają dochody ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a nie zachodzą okoliczności określone w art. 21 ust. 1 pkt 33 i umowa o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu zawarta z tym państwem inaczej nie stanowi, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów (według obowiązującej w Polsce w 2002 roku skali podatkowej) odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.
W myśl art. 11 ust. 3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał Podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli Podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.W razie ustalenia należnego podatku dochodowego według zasad polskiego prawa podatkowego podatnicy mają prawo odliczyć koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy za miesiące przypadające za okres zatrudnienia w Polsce, a następnie wpłacone przez podatnika lub pobrane przez płatnika składki na ubezpieczenie społeczne (art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy pdof) i składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne (art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy pdof) oraz odprowadzoną zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych przez polskiego płatnika. Zasadą polskiego prawa podatkowego wyrażoną zaś w treści art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest ograniczony obowiązek podatkowy. Zasada powyższa oznacza ,iż osoby fizyczne, jeżeli nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Stosownie do art. 4 pkt 2a ww. umowy z Wielką Brytanią w zakresie podatku od dochodów i zysków majątkowych osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania. Jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych).
Wobec powyższego, jeżeli Podatnik nie osiągał w latach 2002 -2004. dochodów na terytorium Rzeczypospolitej, miejscem pracy i zamieszkania tzw. ośrodkiem interesów życiowych była Wielka Brytania, to dochody uzyskane w tym okresie za granicą mogły być opodatkowane w Wielkiej Brytanii. W tym przypadku Podatnik nie miał obowiązku składania rocznych zeznań podatkowych w polskim organie podatkowym i przedstawione w tym zakresie stanowisko jest prawidłowe.
Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).