P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD-1/413/ORZ/3/108/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.03.2005, sygn. PD-1/413/ORZ/3/108/05, Urząd Skarbowy w Proszowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Proszowicach działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.VIII.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 18.01.2005 r. uzupełnionego w dniu 07.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko Pana jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zbył Pan na podstawie umowy kupna - sprzedaży w dniu 11.02.2004 roku stanowiące Pana własność maszyny stolarskie używane wczesnej w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej ponad 20 lat. Działalność gospodarczą zlikwidował Pan w 2002 roku. Na dzień likwidacji działalność ta opodatkowana była w formie karty podatkowej. Sprzedaż maszyn, które były używane w działalności gospodarczej przez okres ponad 6 miesięcy, nie będzie rodziła obowiązku podatkowego po stronie podatnika, którego działalność gospodarcza opodatkowana była w formie karty podatkowej.

W tym przypadku zastosowanie będą znajdować regulacje zawarte w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z postanowieniami zawartymi w art. 10 ust 1. pkt 8 lit. d) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie innych rzeczy (tj. rzeczy ruchomych), jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Biorąc pod uwagę fakt, że sprzedaż w Pana przypadku nastąpiła po upływie 6 miesięcy od dnia zakupu maszyn, nie powstanie w tym przypadku przychód ze sprzedaży rzeczy.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Proszowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Proszowicach