Temat interpretacji
Art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 ze zmianami/ w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. stanowi, że podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 zmniejsza się jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Rodzaje wydatków mieszczących się w zakresie ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy /Dz. U. Nr 156 poz. 788/. Stosownie do postanowień par. 1 w/w rozporządzenia, za wydatki na remont i modernizację, uważa się wydatki poniesione na:
- 1/ zakup materiałów i urządzeń,
- 2/ zakup usług
obejmujących:
- a/ wykonanie ekspertyzy,
- b/ transport materiałów i urządzeń,
- c/ wykonawstwo robót,
- 3/ najem sprzętu budowlanego,
- 4/ opłaty administracyjne i inne opłaty wynikające z odrębnych przepisów
- - w związku z robotami określonymi w załącznikach do rozporządzenia.
Wobec powyższego odliczeniu od podatku będą podlegały koszty poniesione za wykonanie mapki sytuacyjnej oraz projektu instalacji gazowej wewnątrz budynku, jak również wydatki poniesione za wykonanie robót wyszczególnionych w załączniku Nr 3 do w/w rozporządzenia tj. wykazie robót zaliczanych do remontu i modernizacji w zakresie instalacji gazowej, urządzeń eksplozymetrycznych lub urządzeń gazowych.
Zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 cytowanej ustawy wysokość wydatków na powyższe cele ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku.