Temat interpretacji
Stan faktyczny:
Podatniczka prowadząca działalność gospodarczą w zakresie informatyki poniosła w 2003r. następujące wydatki: opłata za semestr nauki na studiach wyższych o kierunku zarządzanie i marketing, opłaty egzaminacyjne dotyczące dziedziny informatycznej - kurs Microsoftu, zakup wydawnictw fachowych bezpośrednio związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Zgodnie z treścią art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. b) i c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2003r.-, podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe oraz na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym lub przepisów o wyższych szkołach zawodowych. Za wydatki na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika uważa się wydatki z tytułu (art. 27a ust. 8):
- dokształcania w formach szkolnych i pozaszkolnych, określonych w przepisach w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych,
- poddania się egzaminowi na tytuł kwalifikacyjny,
- nauki języka obcego w formach zorganizowanych przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie.
Wyżej wymienione wydatki podlegają odliczeniu, jeżeli:
- nie zostały odliczone od podatku jako wydatki na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym lub przepisów o wyższych szkołach zawodowych,
- nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Tylko Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą wydatki ponoszone na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe zaliczyć w ciężar kosztów prowadzonej przez siebie firmy, ale aby mogli to uczynić musi istnieć związek między poniesionym wydatkiem a przychodem uzyskiwanym z prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie bowiem z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z 26.07.1991r. kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.
Poniesiony wydatek musi więc mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu z takiej działalności i to na podatniku spoczywa obowiązek wykazania tego związku. Każde bowiem podjęcie nauki powoduje wzrost posiadanych kwalifikacji, ale nie zawsze są one związane z prowadzoną działalnością.
Ze stanu faktycznego wynika, że Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie informatyki, zatem o ile wydatki związane z opłatą egzaminacyjną za informatyczny kurs Microsoftu mogłyby stanowić koszt prowadzonej działalności to opłaty związane z podjęciem nauki na studiach wyższych o kierunku zarządzanie i marketing - w tym konkretnym przypadku - trudno jest uznać za wydatek związany z prowadzoną działalnością, chyba że Podatniczka w sposób jednoznaczny wskaże związek przyczynowo-skutkowy z przychodem.
Jeżeli zaś wydatek ten nie będzie miał wpływu na powstanie przychodu z prowadzonej działalności wówczas Podatniczka ma możliwość skorzystania z odliczenia od podatku 19 % wydatków poniesionych na ten cel albo jako odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe do wysokości w 2003 r. nie przekraczającej 433,20 zł, albo w ramach kształcenia w szkołach wyższych w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym (jeżeli ten rodzaj studiów jest objęty tymi przepisami i Podatniczka nie ukończyła 35 roku życia) do wysokości nie przekraczającej 760 zł.
Analogicznie sytuacja przedstawia się odnośnie zakupu literatury fachowej bezpośrednio związanej z wykonywaną działalnością.
W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. d) podatnik może odliczyć od podatku dochodowego wydatki poniesione w roku podatkowym na zakup wydawnictw fachowych, przyrządów i pomocy naukowych, programów komputerowych bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem i wykonywaną pracą.
Jednak jeśli zakupiona przez Podatniczkę literatura fachowa wykorzystywana jest w prowadzonej przez nią działalności ma ona możliwość zaliczenia wydatku poniesionego na jej zakup w koszty prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.