Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Staszowie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) na złożone w dniu 15.03.2004 r. zapytanie w sprawie udzielenia pisemnej informacji dotyczącej możliwości wspólnego rozliczenia się małżonków za 2003r. wyjaśnia:
Małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu mają możliwość ulgowego rocznego rozliczania podatku, na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.).
Chociaż zasadą jest odrębne rozlicznie małżonków, mogą oni być jednak opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 ustawy. Podatek jest w tej sytuacji określany na imię obojga małżonków, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie. Skorzystanie z tej formy opodatkowania jest możliwe pod warunkiem, że między małżonkami istnieje ustrój wspólności majątkowej; ponadto małżonkowie muszą pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.
Małżonkowie chcąc rozliczyć się na podstawie art. 6 ust. 2 w/w ustawy, muszą złożyć wniosek o takie rozliczenie. Wniosek ten zawarty jest we wspólnym zeznaniu rocznym.
Jednakże zgodnie z art. 6 ust. 8 w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2003 r. powyższy sposób opodatkowania nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).
Jak wynika z powyższego zapisu od 01.01.2003 r. negatywną przesłanką do preferencyjnego opodatkowania małżonków jest nie tylko uzyskiwanie przychodów opodatkowanych kartą podatkową lub ryczałtem, ale sam fakt podlegania przepisom ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Reasumując, pomimo że w 2003 r. nie osiągnął Pan żadnych przychodów z tytułu działalności gospodarczej, to jednak na ten rok nie zrzekł sie Pan ryczałtu, a więc miały w stosunku do Pana osoby zastosowanie przepisy w/w ustawy o zryczałtowanym podatku, gdyż działalność ta została zlikwidowana dopiero z dniem 31.12.2003 r.
Wobec powyższego, stanowisko Pana nie znajduje potwierdzenia w obowiązujących przepisach.