Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z pó... - Interpretacja - US-I-415/25/2003

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.11.2003, sygn. US-I-415/25/2003, Urząd Skarbowy w Szczytnie

Temat interpretacji

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 27.10.2003 r. ( data wpływu - 28.10.2003 r. ) uzupełnione dnia 12.11.2003 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje.

Opisując stan faktyczny wyjaśnił Pan, że prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, której przedmiotem są usługi weterynaryjne. W dniu 18.07.2003 r. zakupił Pan samochód osobowy marki Toyota Yaris przeznaczony do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej zgodnie z fakturą za kwotę 45.100,96 zł. W dniu 21.07.2003 r. wprowadził Pan go do ewidencji środków trwałych. Na zakup samochodu zaciągnął Pan kredyt w T. Bank Polska S.A. w wysokości 30.000,00 zł.
Z treści pisma wynika, że ma Pan wątpliwości dotyczące możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodów naliczonych przez Bank odsetek od kredytu zaciągniętego na ten samochód, ponieważ kredyt został udzielony na Pana nazwisko oraz możliwości powiększenia wartości początkowej tego samochodu o opłatę za udzielenie kredytu.

Pana zdaniem kredyt otrzymał Pan na zakup samochodu, który będzie Pan wykorzystywał do prowadzonej działalności gospodarczej. W uzupełnieniu wniosku z dnia 12.11.2003 r. wyjaśnił Pan, że w umowie kredytowej w pozycji " kredytobiorca " może być wpisana nazwa firmy tylko wtedy, gdy jest ona zarejestrowana sądownie. Twierdzi Pan, że wskazaniem na to, że samochód został zakupiony do prowadzonej działalności jest wpisana we wniosku kredytowym nazwa i nr regon działalności gospodarczej.

Na potwierdzenie swego stanowiska przedłożył Pan zaświadczenie wystawione przez T. Bank Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, w którym Bank informuje, że został Panu udzielony kredyt na zakup samochodu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z przedłożonych dokumentów wynika, że w umowie kredytowej faktycznie w pozycji "kredytobiorca " Bank wpisał Pana dane osobowe. Jednakże w części umowy " cel kredytowania" zawarto informację " Bank udziela kredytobiorcy kredytu na zakup samochodu ( ...) w celu bezpośrednio związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą ".

Zgodnie z ogólną zasadą zdefiniowaną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j. t. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ) zwanej dalej ustawą o podatku dochodowym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym odsetki od kredytu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero z chwilą ich faktycznego zapłacenia i być zaksięgowane do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały zapłacone. Z przedłożonego dowodu wpłaty oraz harmonogramu spłaty kredytu wynika, że w dniu 14.08.2003 r. dokonał Pan spłaty pierwszej raty kredytu wraz z odsetkami.

Zdaniem tut. organu podatkowego zaciągnięty przez Pana kredyt związany jest z prowadzoną działalnością gospodarczą, ponieważ cel kredytowania został dokładnie określony w umowie kredytowej. Ponadto faktura na zakup samochodu wystawiona została na firmę. Dodatkowym dokumentem potwierdzającym ten fakt jest zaświadczenie wystawione przez Bank udzielający kredytu. Zatem odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup samochodu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej będą stanowiły koszty uzyskania przychodów i powinny być zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w miesiącu, w którym zostały zapłacone pod warunkiem, że przedmiotowego samochodu nie będzie Pan używał do celów prywatnych.

Odpowiadając na kolejne pytanie zawarte w piśmie tut. organ podatkowy informuje, iż stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek ( kredytów ) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

W myśl art. 22 g ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia. Za cenę nabycia zgodnie z art. 22 g ust. 3 uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Z przedłożonego dowodu wpłaty wynika, że prowizję za udzielenie kredytu uiścił Pan w dniu 21.07.2003 r.

Zatem w myśl powołanych przepisów opłata za udzielenie kredytu ( prowizja ) na zakup samochodu powiększa wartość początkową przedmiotowego środka trwałego.

Urząd Skarbowy w Szczytnie