Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 14 poz. 176... - Interpretacja - PDI/415-4/04

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.03.2004, sygn. PDI/415-4/04, Urząd Skarbowy w Cieszynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

  1. określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  2. odpraw i odszkodowań wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków prac z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
  3. odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
  4. odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
  5. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  6. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,
  7. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Ponadto na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku sądowego do wysokości określonej w tym wyroku, z wyjątkiem odszkodowań:

  1. otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  2. dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Z przedstawionych wyroków sądowych wynika, że podatnik spełniał wszystkie wymogi do nieodpłatnego nabycia akcji ... Spółki Akcyjnej, jednakże w wyniku nienależytego wywiązania się z nałożonych ustawą obowiązków komercjalizowane przedsiębiorstwo - ... Spółka Akcyjna nieprawidłowo wyliczając okres zatrudnienia podatnika odmówiło mu prawa do nieodpłatnego nabycia akcji ... Spółki Akcyjnej.

W tym stanie rzeczy sąd zasądził od pozwanego ... Spółki Akcyjnej na rzecz powoda odszkodowanie w wysokości ... zł wraz z ustawowymi odsetkami za szkodę poniesioną w związku z utratą przez podatnika prawa do nieodpłatnego nabycia akcji ... Spółki Akcyjnej.

Z powyższego wynika, że podatnik otrzymał odszkodowanie za korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby nie pozbawiono go prawa do nabycia tych akcji. Tym samym odszkodowanie to podlega opodatkowaniu.

W odniesieniu do opodatkowania odsetek wyjaśnia się, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 95 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1. Świadczeniami o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Przepis art. 21 ust. 1 ww. ustawy nie wymienia natomiast jako zwolnionych od podatku naliczonych odsetek od odszkodowań, zatem kwota przysługujących odsetek podlega opodatkowaniu.

Powyżej opisane odszkodowanie jak i odsetki od tego odszkodowania stanowią zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód z innych źródeł i podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 9 ust. 1 tej ustawy na zasadach ogólnych, a następnie kumulacji z innymi dochodami które podatnik obowiązany jest wykazać w zeznaniu rocznym za 2003 r., które należy złożyć urzędzie skarbowym do 30 kwietnia 2004 roku.

Urząd Skarbowy w Cieszynie