Urząd Skarbowy w Namysłowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm... - Interpretacja - POI/415-1/03

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.03.2003, sygn. POI/415-1/03, Urząd Skarbowy w Namysłowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Urząd Skarbowy w Namysłowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo Spółki wniesione do tut. Urzędu w dniu 14.02.2003 r., udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie możliwości dokonywania - w ciężar kosztów uzyskania przychodów spółki cywilnej - odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości przeznaczonej na prowadzenie działalności gospodarczej, której współwłaścicielami w częściach ułamkowych są wspólnicy tej spółki.

Zgodnie z art. 22 a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c tej ustawy, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. budynki i budowle oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 tej ustawy, zwane środkami trwałymi.

Zasady działania spółek cywilnych regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 860 § 1 k.c., przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładu.

W myśl przepisu art. 861 § 1 k.c. wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług . Wkład może być wniesiony w formie pieniężnej lub niepieniężnej (aport).

W przypadku gdy przedmiotem aportu są nieruchomości, wówczas do przeniesienia ich własności zgodnie z art. 158 k.c., konieczne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego.

Wniesiona do spółki nieruchomość staje się wtedy składnikiem majątku wspólników objętym współwłasnością łączną. Oznacza to, że żaden ze wspólników nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników, ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku oraz nie może w czasie trwania spółki domagać się podziału wspólnego majątku wspólników (art. 863 § 1 i 2 k.c.). Współwłasność łączna ma więc charakter bezudziałowy, a każdemu ze wspólników przysługują równe prawa do całego majątku.

W świetle powyższego w przypadku prowadzenia przez osoby fizyczne działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, amortyzacji podlegają tylko te środki trwałe, które wchodzą w skład majątku spółki (wspólnego majątku wspólników tej spółki).Amortyzacji nie podlegają więc środki trwałe wchodzące w skład majątku odrębnego wspólników.

Natomiast z umowy o częściowe zniesienie współwłasności nieruchomości zawartejw formie aktu notarialnego wynika, że budynek przeznaczony na działalność usługowo - handlową nie jest składnikiem majątku wspólników objętym współwłasnością łączną, lecz stanowi on współwłasność wspólników w częściach ułamkowych w udziałach po 1/3 części. Ponadtoz dowodów posiadanych przez tut. Urząd wynika, że budynek ten po dniu zawarcia ww. umowy nie został wniesiony do spółki w formie wkładu. Każdy ze współwłaścicieli, zgodnie z art. 198 k.c., może więc rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Wobec powyższego, brak jest podstaw prawnych do dokonywania - w ciężar kosztów uzyskania przychodów spółki cywilnej - odpisów amortyzacyjnych od ww. środka trwałego, którego współwłaścicielami w częściach ułamkowych są wspólnicy tej spółki.

Urząd Skarbowy w Namysłowie