Temat interpretacji
Spółka jawna dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzi księgi rachunkowe.
Zgodnie z art. 24 a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zm.)-spółki jawne osób fizycznych wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić (...) księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy.
Natomiast w myśl art. 22 ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Mając powyższe na uwadze stwierdza się, że podstawą zaksięgowania i uznania wydatków jako kosztu uzyskania przychodu w danym roku podatkowym będzie fakt, że:
- dotyczą one przychodów danego roku podatkowego,
- są określone co do rodzaju i kwoty.
Zatem wydatki dotyczące opłat czynszu za wynajem, należy zaksięgować i uznać w kosztach uzyskania przychodu roku podatkowego, w oparciu o art. 22 ust. 5 ww. ustawy, w przypadku gdy: - dotyczą one przychodu danego roku podatkowego,
- znana jest ich dokładna wysokość (np. z umowy najmu).