W odpowiedzi na Pani zapytanie w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż zas... - Interpretacja - US32/PDL/415/01/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.02.2004, sygn. US32/PDL/415/01/2004, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na Pani zapytanie w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż zasady opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci uregulowano w art. 6 ust. 4, 5, 8 - 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zmianami ).

Zgodnie z art. 6 ust. 5 za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów.
Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Preferencyjny sposób opodatkowania przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci nie ma zastosowania ( podstawa prawna art. 6 ust. 8 w. cyt. ustawy ) w sytuacji, gdy do osoby samotnie wychowującej dzieci lub jej dziecka mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 lipca 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem podatnik korzystający z rozliczenia przewidzianego dla osób samotnie wychowujących dzieci nie może uzyskiwać dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej w sposób zryczałtowany ( ani też jego dziecko nie może osiągać przychodów opodatkowanych ryczałtowo).

Ww. sposób opodatkowania nie ma też zastosowania do podatników, którzy wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym określony w ust. 2, 4 złożą po terminie o którym mowa w art. 45 ust. 1.
Zatem opodatkować można się na ww zasadach do 30.04.2004 r. włącznie ( termin ten jest nieprzekraczalny ).

Art. 6 ust. 4 istotnie nie zawiera wymogu aby osoba samotnie wychowująca dziecko musiała być w tym statusie przez cały rok podatkowy.
Zatem w tej kwestii wyrażone przez Panią stanowisko w piśmie z dnia 30.01.04 jest prawidłowe.

Dodać należy, że ww. sposób opodatkowania przysługuje jeżeli:
Podatnik samotnie wychowuje w roku podatkowym:
1) dzieci małoletnie
2) dzieci bez względu na wiek, na które zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
3) dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub przepisach o szkolnictwie wyższym, lub przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku.
Dopiero spełnienie wszystkich wyżej wymienionych warunków jednocześnie zapisanych w przytoczonych przepisach art. 6 ust. 4, 5, 8 - 10 umożliwia rozliczenie się wspólnie z dzieckiem.

Jeżeli spełnia Pani wspomniane wyżej warunki może się Pani rozliczyć w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko ( tj od połowy dochodów samotnego rodzica ).

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany