Podatnik posiada ma przyznaną pierwszą grupę inwalidzką z tytułu znacznego stopnia niepełnosprawności narządu ruchu. Orzeczony stopień niepełnosprawno... - Interpretacja - DP. I 413/12a/05/P

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.05.2005, sygn. DP. I 413/12a/05/P, Urząd Skarbowy w Kraśniku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik posiada ma przyznaną pierwszą grupę inwalidzką z tytułu znacznego stopnia niepełnosprawności narządu ruchu. Orzeczony stopień niepełnosprawności ma charakter trwały S/R - osoba wymaga stałej opieki i pomocy osób drugich w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Podatnik korzysta z pomocy przewodnika.

Czy osoba będąca przewodnikiem ma wykazać otrzymaną kwotę w swoim zeznaniu? Osoba niepełnosprawna nie powinna wskazywać przewodnika. Osoba będąca przewodnikiem nie powinna uzyskanej kwoty doliczać do dochodu zgodnie z art. 14 ust. Ordynacji podatkowej.

W ocenie tutejszego organu stanowisko wnioskodawcy należy uznać w części za nieprawidłowe. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art,. 21 i 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Wynika z tego, iż kwota jaką osoba niepełnosprawna zapłaci swojemu przewodnikowi stanowi dla osoby świadczącej usługę przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Kwotę tego przychodu przewodnik jest obowiązany wykazać w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym.

Urząd Skarbowy w Kraśniku