Temat interpretacji
W odpowiedzi na Pani wniosek złożony w dniu 09.02.2004 r., uzupełniony o własne stanowisko pismem z dnia 26.02.2004 r. (data wpływu 02.03.2004 r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem, stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Przedmiotowy wniosek dotyczył problemu odliczania wydatków z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej. We wniosku zwrócono się z zapytaniem, czy wpłata na fundusz remontowy dokonana do kasy wspólnoty mieszkaniowej, a nie na rachunek bankowy i posiadanie w tym zakresie jedynie dowodu kasowego (KP) może stanowić podstawę do skorzystania z odliczenia od podatku dochodowego.
Zgodnie z art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.): "Podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27 b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik: poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów". Z brzmienia tego zapisu wynika, iż Podatnik ma prawo pomniejszenia podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 27 i obniżonego o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, o wydatki poniesione z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.
Stosownie do art. 27 a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych j.w., wysokość wydatków poniesionych przez podatnika w roku podatkowym z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej ustala się na podstawie dowodu tej wpłaty. Z uwagi na fakt, iż pojęcie "dowodu wpłaty" jest pojęciem bardzo szerokim, a definicji takiego pojęcia nie zawierają także przepisy podatkowe, dlatego za dowód wpłaty należy uznać zarówno przelew bankowy, przekaz pocztowy, jak również dokument wpłaty w kasie spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.
W świetle zatem powyższych ustaleń, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem stwierdza, iż posiadane przez Panią dowody wpłat na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej mogą- jako zgodne z zapisem art. 27 a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych j.w. - stanowić podstawę do dokonania odliczenia tych wydatków od podatku dochodowego w ramach tzw. ulgi remontowej. Odliczeniu podlega 19% poniesionych w roku podatkowym wydatków, jednakże w granicach limitu ulgi ustalonego dla tego rodzaju wydatków, a wynoszącego w latach 2003 - 2005 kwotę 5.670,00 zł.