Podatnicy od roku 2001 oszczędzają w kasie mieszkaniowej w Banku. Zgromadzone środki chcą przeznaczyć na remont domu. W związku z tym zwrócili się z ... - Interpretacja - PF/2/415/126/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.05.2005, sygn. PF/2/415/126/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnicy od roku 2001 oszczędzają w kasie mieszkaniowej w Banku. Zgromadzone środki chcą przeznaczyć na remont domu. W związku z tym zwrócili się z pytaniem:"Czy w sytuacji kiedy środki oszczędzane w kasie mieszkaniowej zostaną wycofane z tej kasy i przeznaczone na remont, to czy będą musieli zwrócić kwoty uprzednio odliczone z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej?" Podatnicy wydatkują środki z kasy mieszkaniowej na:
1.projekty i wycena kosztów prac remontowych
2.wymiana instalacji centralnego ogrzewania
3.szpachlowanie i malowanie ścian po wymianie instalacji centralnego ogrzewania
4.remont instalacji wodnej
5.budowa kominka centralnego wraz z systemem rozprowadzającym ciepłe powietrze
6.remont pokrycia i konstrukcji dachu
7.wykonanie opaski z płytek na cokole ścian wokół domu
8.pokrycie płytkami ceramicznymi lub cegłami, lub tynkowanie i malowanie ściany zewnętrznej ocieplonej styropianem
9.remont balkonu na parterze
10.przebudowa balkonu na parterze (oszklenie - ogród zimowy)
11.rozbiórka balkonu na parterze
12.remont dachu nad wiatrołapem i zadaszenia nad wejściem do domu wraz z wykonaniem tarasu nad wiatrołapem i wybiciem drzwi na taras piętra
13.remont schodów wewnętrznych
14.remont schodów zewnętrznych położenie płytek
15.remont łazienki z wymianą armatury i płytek oraz wbudowaniem wanny
16.wykonanie ogrzewania podłogowego w łazience
17.wymiana płytek ceramicznych na ścianach kuchni
18.wymiana okien
19.wybicie wyjścia z tarasem na zewnątrz
20.wymiana zużytych elementów instalacji elektrycznej (gniazdka, przełączniki)
21.remont instalacji domofonu
22.remont ciągów wentylacyjnych
Podatnicy stają na stanowisku iż nie będą musieli zwracać tych odliczeń.
Organ podatkowy informuje, iż zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym i o ile wymienione roboty mają charakter prac remontowych a nie bieżącej konserwacji czy odnowienia mieszkania.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, iż zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509 ze zm.) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27 a ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.
Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 r. - jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od podatku z tytułu systematycznego oszczędzania, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, do podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.
Jednocześnie przepis art. 27 a ust. 13 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r. - jak stanowi art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509 ze zm.).Katalog celów mieszkaniowych precyzuje ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. Nr 98 z 2000 r. poz. 1070 ze zm.).Stosownie do postanowień art. 8 ust. 2 tej ustawy, celami mieszkaniowymi są:
1.nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
2.uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
3.remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2 z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
4.spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1 - 3,
5.nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.
W związku z powyższym, aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej, Podatnicy powinni przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki na co najmniej jeden z wyżej wymienionych celów systematycznego oszczędzania.

Przeznaczenie przez Podatników oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej na remont domu jest zgodne z celami systematycznego oszczędzania i nie pozbawia Podatników prawa do omawianej ulgi pod warunkiem, że nie będzie to bieżąca konserwacja i odnowienie mieszkania.
Wymienione enumeratywnie we wniosku Podatników roboty budowlane muszą zatem prowadzić do przywrócenia wartości użytkowej domu, a nie tylko posiadać cechy bieżącej konserwacji lub utrzymania substancji mieszkaniowej.
Roboty budowlane typu malowanie czy tapetowanie mają charakter bieżącej konserwacji i jako takie nie mogą być potraktowane jako remont budynku.
Przeznaczenie środków wycofanych z kasy oszczędności na te cele skutkuje utratą w tej części prawa do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dniu zaistnienia zdarzenia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu