Temat interpretacji
Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę: Podanik wniósł 2000r. wkład mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej i skorzystał z odliczenia od podatku w ramach "dużej ulgi budowlanej". Z powodu niewypłacalności spółdzielnia zobowiązała się zwrócić podatnikowi wniesiony wkład mieszkaniowy w 2006r. Wobec powyższego podatnik zaciągnął kredyt hipoteczny w banku i zakupił na
rynku perwotnym lokal mieszkalny wybudowany w 2004r.
Zdaniem podatnika fakt, iż skorzystał z odliczeń w ramach dużej ulgi budowlanej nie pozbawia go prawa do odliczeń z tytułu ulgi odsetkowej.
Organ podatkowy stwierdza, że nie zgadza się ze stanowiskiem Podatnika.Stosownie do postanowień art. 26 b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004r. od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanej z:
1) budową budynku mieszkalnego albo
2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku lub lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3) zakupem nowo wybudowanego budynku
lub lokalu mieszkalnego od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
Natomiast przepis art.26b ust.2 pkt 7 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że w/w odliczenie stosuje się, jeżeli spełniony zostanie między innymi warunek, iż podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:
a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
b) budowę budynku mieszkalnego,
c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od
osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalneoraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
g) systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.
Ponadto tutejszy Organ podatkowy informuje, że przepis art. 26 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowi ulgi indywidualnej przyznawanej w oparciu o przepisy Ordynacji podatkowej na mocy decyzji organu podatkowego, przed podjęciem której organ podatkowy rozpatruje indywidualną sytuację podatnika biorąc pod uwagę m.in. jego sytuację mieszkaniową.
Omawiane odliczenie od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, faktycznie poniesionych w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych stanowi tzw. ulgę systemową wynikającą bezpośrednio z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem biorąc pod uwagę brzmienie wyżej cytowanego przepisu art. 26b ust. 2 pkt 7 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku należy stwierdzić, że nie przysługuje podatnikowi prawo do skorzystania z odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie kolejnej inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku przez podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.