P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1419/UPO-415-63/05/AM

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.06.2005, sygn. 1419/UPO-415-63/05/AM, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Wnioskodawcy, oceniając stanowisko odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kwot wypłaconych ze środków pomocowych Unii Europejskiej, przedstawione we wniosku z dnia... - o udzielenie interpretacji jako - prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Firma Wnioskodawcy realizuje projekt finansowany ze środków Phare. Wspomniany projekt ma na celu pomoc strukturom administracjipublicznej oraz przyszłym beneficjentom pomocy finansowanej ze środków Unii Europejskiej w przygotowaniu projektów, które mają szansę skorzystać ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego /ERDF/. W celu realizacji projektu została podpisana umowa pomiędzy firmą ... a mojąosobą. Program tego kontraktu obejmuję bezpośredni nadzór nad przygotowaniem, realizacją i rozliczeniem przedmiotowego obiektu. Realizacja zadania objętego umową jest realizowana tylko przez moją osobę.

2. Przedmiot interpretacji:Czy wynagrodzenie wypłacone na rzecz mojej firmy w związku z bezpośrednią realizacją programu PHARE korzysta ze zwolnienia z opodatkowania przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm./.

3. Stanowisko wnioskodawcy: Podatnik w związku z powyższym stanem faktycznym uważa, iż wynagrodzenie wypłacone na rzecz jego firmy dotyczące bezpośredniej realizacji projektu PHARE korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane przez podatnika dochody z tzw. środków pomocowych, o ile dochody łącznie spełniają następujące przesłanki: a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy- wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem. W świetle cytowanych wyżej przepisów należy zatem uznać, iż ze zwolnienia od podatku korzystają dochody osób fizycznych bezpośrednio realizujących cel programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, że jest on bezpośrednim podmiotem realizującym cel programu PHARE a zatem wypłacone wynagrodzenie ze środków pomocowych Unii Europejskiej - korzystają ze zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w wniosku przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Ocenie prawnej nie zostały poddane dokumenty załączone przez Podatnika do wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Płocku