Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa
Śródmieście działając na podstawie art. 216 oraz art. 14 a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w związku z Pani wnioskiem i jego uzupełnieniem w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
postanawia
nie potwierdzić stanowiska zawartego w Pani piśmie i jego uzupełnieniu.
Z przedstawionego przez Panią w piśmie i jego uzupełnieniu stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia pozalekcyjnych zajęć plastycznych. W okresie wakacji oraz ferii zgłasza Pani w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zawieszenie tej działalności. Ponadto w ramach wykonywania "wolnego zawodu" sporadycznie sprzedaje Pani za pośrednictwem galerii namalowane przez siebie obrazy (również w okresie gdy w/w działalność gospodarcza jest zawieszona). Dotychczas dokonywała Pani sprzedaży na podstawie umowy o dzieło zawartej z galerią, która - jako płatnik - pobierała zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, natomiast obecnie galeria wymaga wystawienia przez Panią rachunku za sprzedany obraz i samodzielnego rozliczenia się przez Panią z w/w tytułu.
Przede wszystkim należy wyjaśnić, iż zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) obowiązującymi od dnia 01.01.2001 r. nie istnieje już kategoria przychodów uzyskanych z wykonywania wolnego zawodu. Zmianie uległo brzmienie art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 13 pkt 8 w/w ustawy. Do dnia 31.12.2000 r. art. 10 ust. 1 pkt 3 stanowił, iż źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza, w tym również wykonywanie wolnego zawodu. Obecnie przepis ten wymienia jako źródło przychodu wyłącznie pozarolniczą działalność gospodarczą. Natomiast art. 13 pkt 8 do dnia 31.12.2000 r. określał, iż przychodem
z działalności wykonywanej osobiście (czyli źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 2) jest m. in. przychód z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło albo wykonywania wolnego zawodu. W obecnym jego brzmieniu brak jest zapisu dotyczącego wykonywania wolnego zawodu. Od dnia 01.01.2001 r. został również skreślony art. 14 a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawierał przykładowy katalog przychodów uzyskanych z wykonywania wolnego zawodu.
Po opisanej powyżej nowelizacji przychody z wykonywania tzw. wolnego zawodu są kwalifikowane bądź do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, bądź też do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, w zależności od spełnienia określonych przesłanek.
Należy zauważyć, że prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą, która zgodnie z dokumentami rejestracyjnymi złożonymi w tut. organie podatkowym obejmuje swym zakresem zarówno prowadzenie placówek
wychowania pozaszkolnego (podstawowy rodzaj działalności), jak też twórczą działalność artystyczną i literacką (drugorzędny rodzaj działalności).Organ podatkowy nadmienia przy tym, że fakt zgłoszenia zawieszenia działalności gospodarczej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie powoduje utraty przez Panią statusu przedsiębiorcy.W świetle cytowanych wyżej przepisów, przedstawionego przez Panią stanu faktycznego oraz dokumentów rejestracyjnych złożonych przez Panią w tut. organie podatkowym w dniu 04.11.1996 r., stwierdzić należy, że przychody ze sprzedaży obrazów należy zaliczyć do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Podkreślić należy, że w przypadku, gdy rodzaj wykonywanych czynności mieści się w zakresie prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej (w przedmiotowej sprawie jest to działalność artystyczna), rozliczenie nie może być realizowane w ramach umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. Stosownie do art. 87 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.
Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) jako podatnik prowadzący działalność gospodarczą obowiązana jest Pani na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.Odnosząc powyższe do opisanego stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowił jak w sentencji.