Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r... - Interpretacja - PB2/451/97/03/AGo

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.12.2003, sygn. PB2/451/97/03/AGo, Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na pismo z dnia 25.11.2003 r. w sprawie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 30, ust. 1, pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) dochodów (przychodów) uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z tytułów określonych w art. 13, pkt 2 i 5 - 8, jeżeli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą nie będącą pracownikiem płatnika nie przekracza 146 zł nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł i pobiera się od nich, z zastrzeżeniem art. 52a, podatek w formie ryczałtu - w wysokości 20% przychodu.

Płatnicy przekazują kwoty zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 41, ust. 4-6 i 6a, w terminie do dnia 7 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano ten podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a w przypadku płatnika nie będącego osobą fizyczną - właściwy według siedziby bądź miejsca wykonywania działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby (art. 42, ust. 1, pkt 2 ww ustawy).

W terminie przekazania kwoty pobranego zryczałtowanego podatku płatnicy są obowiązani przesłać urzędom skarbowym, o których mowa wyżej - zbiorcze deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-8A) zgodnie z art. 42 ust. 2 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zeznaniem podatkowym podatnik nie obejmuje dochodów z ww tytułu (art. 45, ust. 3, ww ustawy).

W przypadku wypłacenia z tytułu zawartych umów zleceń kwot przekraczających 146 zł, dla osób świadczących usługi na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, przychód będzie ustalany w oparciu o art. 13, pkt 8, lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 41 ww ustawy osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3, ust. 1 i 3 z tytułu działalności określonej w art. 13, pkt 2 i 5 - 9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 20% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22, ust. 9, oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26, ust. 1, pkt 2, lit. b).

Zaliczkę od dochodów, o których mowa wyżej, obliczoną w sposób określony w tym przepisie, zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b, ust. 1, pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od wypłaconych należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, o których mowa w art. 13, pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10, ust. 1, pkt 3.
Płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną - według siedziby bądź miejsca wykonywania działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

W terminie przekazania kwoty pobranego podatku (zaliczek) płatnicy są obowiązani przesłać urzędom skarbowym, o których mowa w ust. 1 - zbiorcze deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-4).

W terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy są obowiązani przesłać podatnikom - którzy nie są pracownikami, oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu oraz potrąconych przez płatnika w roku podatkowym składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26, ust. 1, pkt 2, oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej w roku podatkowym przez płatnika i składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczonej, z zastrzeżeniem art. 27b, ust. 1, pkt 2 i ust. 2, a także o pobranych zaliczkach na podatek, sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-8B).

W przypadku wypłat, o których mowa powyżej, dokonanych pracownikom, dochód pracownika oraz wysokość pobranej zaliczki płatnik wykazuje w informacji PIT-11 sporządzonej na zasadach określonych w art. 39, ust. 1 ww ustawy podatkowej.

Osiągnięte dochody, o których mowa w art. 13, pkt 8, podatnik ma obowiązek wykazać w zeznaniu podatkowym za dany rok, w którym osiągnął te dochody.

Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście