Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.04.2005, sygn. US40/DF1/415-16/III/2005, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola
Temat interpretacji
Pytanie podatnika
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4, art. 169 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60) oraz art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z
dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodwym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 , poz. 176 z póź. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 17.01.2005r. (data wpływu do Urzędu 19.01.2005r.) uzupełnionego pismem z dnia 04.02.2005r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego
p o s t a n o w i ł
- podzielić Pani stanowisko dotyczące możliwości skorzystania przez Panią z ulgi remontowej w 2004r.,
- pozostawić bez rozpatrzenia wniosek w części dotyczącej udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia od kiedy należy liczyć pięcioletni okres po upływie, którego nie płaci się podatku od sprzedaży mieszkania.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 19.01.2005r. zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał dwa pytania.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny:
Podatnik zawarł ze spółdzielnią mieszkaniową umowę na budowę lokalu mieszkalnego.Zgodnie z tą umową budynek winnien być oddany do użytku w kwietniu 2001r. Spółdzielnia jednak umowy nie dotrzymała i nie oddała budynku do użytku, ani w 2002r. ani też w 2003r. W związku z powyższym podatnik wystąpił w lipcu 2003r. do Sądu z pozwem o zobowiązanie Spółdzielni do ustanowienia na jego rzecz odrębnej własności zakupionego lokalu. Sąd wydał w listopadzie 2004r. korzystny dla podatnika wyrok, przenoszący na rzecz podatnika własność lokalu mieszkalnego. Wyrok uprawomocnił się jednak dopiero w styczniu 2005r. Z tym, że "ekspektatywę odrębnej właśności" podatnik nabył już z chwilą podpisania umowy .W 2004r. podatnik płacił jednak fundusz remontowy do Spółdzielni.
- Dot pkt. 1
Zapytanie:
czy w 2004r. mogę skorzystać z ulgi remontowej (płaciłam na fundusz remontowy) - mimo tego, że tytuł prawomocnym wyrokiem sądu otrzymałam w styczniu 2005r.
Stanowisko wnioskodawcy jest następujące:
uważam, iż w 2004r. mogę skorzystać z ulgi remontowej, ponieważ za datę, od której należałoby ustalić tytuł prawny do lokalu należy uznać dzień wystąpienia z pozwem do Sądu tj. lipiec 2003r.
Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy
- w 2004r. będzie Pani mogła skorzystać z ulgi remontowej w związku z wydatkami ponoszonymi na fundusz remontowy, gdyż zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 , poz. 176 z póź. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
- Tytułem prawnym odpowiadającym własności w rozumieniu prawa rzeczowego tj. art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz.93 z późn. zm.), zgodnie z którym nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również
budynki trwałe z tym gruntem związane jest min.:
- akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego,
- umowę użyczenia,
- umowę najmu lub dzierżawy,
- inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.
Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) "ekspektatywa odrębnej własności lokalu" stanowi roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu. Roszczenie to powstaje z chwilą zawarcia umowy o budowę lokalu pomiędzy spółdzielnią mieszkaniową a jej członkiem ubiegającym się o ustanowienie odrębnej własności lokalu.Jeżeli w/w umowa zawiera klauzulę, na podstawie której spółdzielnia zobowiązuje się udostępnić lokal mieszkalny po jego wybudowaniu, a przed ustanowieniem odrębnej własności, to umowa ta stanowi tytuł prawny, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- Dot pkt. 2
- zajęcia własnego stanowiska w sprawie zgodnie z art. 14a § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa,
- do przedłożenia zgodnie z art. 14a § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa, pisemnej informacji czy w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym
- z pouczeniem, że w przypadku niewypełnienie w/w warunków (w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania) organ podatkowy wyda postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia.
W dniu 04.02.2005r. złożyła Pani w tut. Urzędzie pismo uzupełniające w/w wniosek, ale nie zawierało ono własnego stanowiska w sprawie dot. zapytania wymienionego w punkcie 2 w/w wniosku.
Tak więc biorąc powyższe pod uwagę organ podatkowy postanowił jak w sentencji.
Zapytanie:
W przypadku sprzedaży mieszkania - od jakiej daty należy liczyć pięcioletni okres po upływie, którego nie płacę 19% podatku od kwoty osiągniętej różnicy dochodu między sprzedanym a kupionym mieszkanie. Czy datą tą jest data: uprawomocnienia się wyroku, wniesienia sprawy do sądu, czy też data zameldowania w lokalu?
Ponieważ w/w wniosek zawierał braki organ podatkowy w dniu 24.01.2005r. wezwał Panią na podstawie przepisów art.169 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa do:
P O U C Z E N I E
- Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążaca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadch okreśolnych w art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola