Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) - Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie w odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 4 sierpnia 2003 roku w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia:
Stosownie do przepisów art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000, Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23.
W świetle powyższego przepisu, gdy w działalności gospodarczej używany jest samochód ciężarowy, który nie stanowi składnika majątku firmy, jest prywatną własnością przedsiębiorcy i nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, do kosztów uzyskania przychodu podatnik może zaliczyć następujące koszty związane z tym pojazdem, pod warunkiem poniesienia ich w celu uzyskania przychodu:
- wydatki związane z bieżącą eksploatacją (zakup paliwa, wymiana oleju, bieżące naprawy),
- koszty ubezpieczenia,
- wydatki na ulepszenie,
- wydatki na remont powypadkowy, jeżeli samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym,
- inne wydatki.
Obowiązujące przepisy prawa podatkowego nie nakładają obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu w przypadku używania w działalności gospodarczej samochodu ciężarowego niestanowiącego środka trwałego, a wydatki związane z ubezpieczeniem
samochodu ciężarowego nie są limitowane.