Temat interpretacji
Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą wykonali zleconą im usługę przewozową w ramach wspólnej procedury tranzytowej towaru. Procedura ta nie została zakończona w terminie (tj. do dnia 30 maja 2002r.) z uwagi na kradzież towaru. Urząd Celny zaś w drodze de-cyzji z dnia 7 sierpnia 2003r. obciążył firmę podatników m.in. cłem wraz z odsetkami, które podat-nicy uregulowali w wyznaczonym terminie.
Ocena prawna stanu faktycznego:
W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku
dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymie-nionych w art. 23 (...).
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Za koszt uzyskania przychodów można jednak uznać jedynie te racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalno-ścią gospodarczą, które łącznie spełniają następujące warunki:
- pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami (ich celem jest osiągnięcie, za-bezpieczenie i zachowanie źródła przychodów),
- zostały rzeczywiście poniesione i jest to prawidłowo udokumentowane,
- nie zostały wymienione w treści art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.
Jednocześnie stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. nie uwa-ża się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.).
Zgodnie zaś z treścią art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. poprzez niepodat-kowe należności budżetowe rozumie się niebędące podatkami i opłatami należności stanowiące do-chód budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, wynikające ze stosunków publicznoprawnych. W myśl art. 62 pkt 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003r. Nr 15, poz. 148 z późn. zm.) dochodami budżetu państwa są cła.
Reasumując, podatnicy mogą zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów zapłacone cło wynikające z decyzji Urzędu Celnego, ponieważ jest to wydatek nie wymieniony w treści art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., pozostający w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami uzyskiwanymi z prowadzonej działalności gospodarczej.
Natomiast wydatek poniesiony na odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowej zapłaty tego cła - w świetle art. 23 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. - nie stanowi kosztu uzyskania przy-chodów.