Temat interpretacji
W myśl art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 roku, podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone m.in. na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego.
Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, o którym mowa wyżej, uważa się miedzy innymi:
- własność,
- umowę użyczenia,
- umowę najmu lub dzierżawy,
- inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż remontowany budynek, wybudowany w latach międzywojennych, stanowił własność nieżyjącego już stryja. Po śmierci rodziców podatniczka mieszka w nim sama i jest jedynym płatnikiem wszelkich należności, w tym podatku od nieruchomości.
Na przełomie lat 2003/2004 podjęła starania w kierunku uregulowania tytułu prawnego do ww. budynku, jednak z powodu wysokich kosztów tej procedury oraz najpilniejszych prac remontowych zmuszona była do rezygnacji z procedury uwłaszczenia.
Do pisma podatniczka załączyła decyzję - nakaz płatniczy na łączne zobowiązanie pieniężne na 2004 r., w której wymieniona została jako użytkownik gosp. rolnego zabudowanego budynkiem mieszkalnymi i na podstawie, której zobowiązana została do zapłaty podatku rolnego oraz podatku od nieruchomości.
Ww. nakaz płatniczy dot. podatku od nieruchomości nie potwierdza posiadania tytułu prawnego do remontowanego w 2003 roku budynku mieszkalnego.
W przypadku gdy właściciel zmarł, dokumentem potwierdzającym posiadanie tytułu prawnego do tego budynku będzie prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku po zmarłym.
Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą śmierci na spadkobierców. Według przepisów art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy.
Podatniczka podjęła starania w kierunku uregulowania tytułu prawnego. Wobec powyższego z dniem uzyskania postanowienia o nabyciu spadku po zmarłym właścicielu przedmiotowej nieruchomości dysponować będzie dokumentem potwierdzającym istnienie tytułu prawnego do remontowanego budynku.
Dokument ten stanowić będzie podstawę do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z poniesionymi wcześniej wydatkami na remont i modernizację budynku mieszkalnego.
Poza tytułem prawnym do budynku podstawą do skorzystania z ww. ulgi podatkowej są wydatki na ww. cel udokumentowane fakturami wystawionymi wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej, w myśl art. 27a ust. 6 pkt 1 w związku z ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.