Temat interpretacji
Stosownie do przepisów art. 21 ust. 1 pkt. 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004r., wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.
W stanie prawnym obowiązującym w 2004r. podobnie jak to miało miejsce w latach ubiegłych ze zwolnienia w limitowanej wysokości korzysta wartość biletu do kina, teatru lub wartość karnetu na basen czy siłownię, jeżeli ich zakup został w całości sfinansowany ze środków ZFŚS. Opodatkowaniu podlega natomiast wartość bonu, talonu i innych znaków uprawniających do wymiany na towary i usługi. Chodzi tu w szczególności o bony towarowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2004r. Odnosząc się natomiast do użytego przez ustawodawcę pojęcia znaku to należy zauważyć, iż pojęcie to jest bardzo szerokie i dotyczy de facto każdego dowodu bez względu na jego nazwę, który może być wymieniony na określony towar lub usługę. Tego rodzaju znakiem będzie np. kupon.
W świetle powyższego w przedstawionym stanie faktycznym wartość pieniężna biletów na koncerty i imprezy sportowe oraz karnetów do klubów sportowych objęta będzie zwolnieniem przedmiotowym, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.