Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) koszta... - Interpretacja - 2403-PDF-415-31/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.04.2004, sygn. 2403-PDF-415-31/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Użyty w tym przepisie zwrot "w celu" oznacza, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź funkcjonowanie źródła przychodu. Z powyższej regulacji wynika, iż aby wydatek stanowił koszt uzyskania przychodu powinny być spełnione następujące przesłanki:

  • koszt został przez podatnika poniesiony,
  • poniesienie kosztu służy osiągnięciu przychodu,
  • koszt nie jest wymieniony w przepisach art. 23 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym, enumeratywnie określających wydatki, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodu.

W świetle powyższego przepisu wydatki poniesione na szkolenie własnych pracowników mające na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych, usprawnienie pracy, lepsze zrozumienie wykonywanych zadań, polepszenie współpracy między pracownikami jak i jakości kontaktów między firmą a kontrahentami stanowią koszt uzyskania przychodu pod warunkiem, że został on poniesiony i udokumentowany. Ponieważ zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) zapisy w księdze dokonywane są w języku polskim i w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów, a takiego dowodu dotyczącego przeszkolenia pracowników Pani nie posiada. W Pani przypadku nie poniosła Pani wydatków na samo szkolenie, gdyż to Pani szkoliła własnych pracowników, a przedstawione faktury dotyczą noclegów w pensjonacie i usług gastronomicznych.

Z przesłanek zawartych w Pani piśmie wynika, że szkolenie dotyczyło m.in. technologii druku i obsługi plotera, które przeprowadzono w pensjonacie, a zdaniem tut. Organu właściwym miejscem do przeprowadzenia takiego szkolenia ze względu na korzystanie z urządzeń oraz różnego rodzaju materiałów jest siedziba firmy.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej