Temat interpretacji
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pana firma w dniu 20-02-2003 r. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Częstochowie nabyła prawo wieczystego użytkowania działek oraz prawo własności budynku, stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności.
Budynek został przystosowany dla celów działalności gospodarczej polegającej na wynajmowaniu wydzielonych powierzchni lokali dla osób prowadzących działalność handlowo - usługową. W tym celu przed oddaniem przedmiotowej nieruchomości do użytkowania poniesiono nakłady inwestycyjne na ulepszenie i modernizację budynku w kwocie ... zł. Cena nabycia zgodnie z postanowieniem sądu wynosiła ... zł.
Zatem wydatki poniesione przed wprowadzeniem budynku do ewidencji środków trwałych przekroczyły 30% wartości początkowej.
Zdaniem Pana, firma może zastosować indywidualna stawkę amortyzacji w/w budynku - zgodnie z art. 22j ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).
Tutejszy organ podatkowy potwierdza Pana stanowisko w powyższej sprawie.
Zgodnie z art. 22j ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) podatnicy mogą ustalić indywidualne stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji środków trwałych, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy dla budynków (lokali) i budowli niż 10 lat, z wyjątkiem budynków wymienionych w rodzajach 103 i 109 Klasyfikacji Środków Trwałych, trwale związnych z gruntem dla których okres ten nie może być krótszy niż 36 miesięcy.
W odniesieniu do środków trwałych ulepszonych zastosowanie indywidualnych stawek amortyzacyjnych jest uzasadniona poniesieniem znacznych nakładów inwestycyjnych na ten środek trwały.
Budynki i budowle uznaje się za ulepszone wówczas, gdy przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ich ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż wydatki poniesione na adaptację, przebudowę oraz modernizację budynku przekroczyły 30% jego wartości początkowej, oraz że budynek został przystosowany dla celów działalności gospodarczej polegającej na wynajmowaniu wydzielonych powierzchni lokali dla osób prowadzących działalność handlowo - usługową.
Wobec powyższego firma Pana może zastosować indywidualną stawkę amortyzacji dla przedmiotowego budynku. Okres amortyzacji będzie wynosił 10 lat, a maksymalna roczna stawka amortyzacyjna wyniesie 10 %.