Temat interpretacji
Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.
Przedłożona przez podatniczkę umowa o kredyt kontraktowy z dnia 30.11.2001r. określa termin gromadzenia oszczędności na rachunku od października 2001r. do listopada 2004r., dopuszczając jednocześnie możliwość skrócenia okresu oszczędzania w sytuacji, o której mowa w art. 10 ust. 2 cyt. ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. nie ma zatem przeszkód aby w świetle wyżej powołanych przepisów, mogła Pani skorzystać z odliczenia od podatku - w ramach obowiązującego limitu - kwot wpłaconych do kasy mieszkaniowej w 2004r.
W myśl art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001r. w związku z art. 6 w/w ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na systematyczne oszczędzanie, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.
Na podstawie powyższego należy stwierdzić, iż utrata prawa do ulgi następuje na skutek wycofania oszczędności przed upływem określonego w umowie o kredyt kontraktowy okresu systematycznego oszczędzania. Art. 10 ustawy z dnia 26 października 1995roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.) stanowi, że określony w umowie okres systematycznego oszczędzania nie może być krótszy niż 36 m-cy, licząc od dnia pierwszej wpłaty na rachunek oszczędnościowo-kredytowy w kasie mieszkaniowej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy oszczędzający wykaże, że na realizację celu mieszkaniowego przeznaczył wkład oszczędnościowy zgromadzony na książeczce mieszkaniowej wraz z premią gwarancyjną udzieloną na podstawie odrębnych przepisów. Wówczas okres oszczędzania może być skrócony, jednak nie więcej niż 12 miesięcy. co najmniej 50% ceny oraz gdy eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art.87 ust.2.
W świetle powyższego, zakończenie przez podatniczkę oszczędzania w kasie mieszkaniowej w maju 2004r. nie spowoduje konieczności doliczenia do podatku należnego za 2004r. kwot odliczonych w latach 2001-2003 z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.