Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm./ pod... - Interpretacja - US36/1CG/62/2004/BF

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.06.2004, sygn. US36/1CG/62/2004/BF, Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm./ podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o składki na ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej utworzonej na podstawie odrębnych przepisów.

Za remont - w rozumieniu art. 3 pkt. 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz. U. Nr 111, poz. 726 ze zm./ uważa się wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegajacych na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji. Natomiast modernizacja polega na ulepszeniu, unowocześnieniu wykończonego już wcześniej lokalu. Podstawowym warunkiem skorzystania z ulgi na remont i modernizację jest to, aby remontowane (modernizowane) mieszkanie (dom) było zajmowane na podstawie tytułu prawnego. Przepisy nie precyzują, jakiego rodzaju podstawą prawną musi się wykazać podatnik.

Tytułem prawnym odpowiadającym własności w rozumieniu prawa rzeczowego, tj. art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny /Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm./, zgodnie z którym nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwałe z tym gruntem związane jest m.in.:

  • akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego,
  • umowę użyczenia,
  • umowę najmu lub dzierżawy,
  • inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż inwestycja której dotyczy zapytanie nie została jeszcze zakończona, a wymienione przez niego wydatki nie odtwarzają stanu pierwotnego, a dopiero go tworzą.W świetle istniejących przepisów podatnik nie będzie mógł skorzystać z ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego.

Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście