Temat interpretacji
Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz.926 ze. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w odpowiedzi na pismo wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych
( tekst ujednolicony Dz. U. Nr 14 poz. 175 z 2000 r. ze zm. obowiązującej w 2003 r.) podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku lub lokalu mieszkalnego.
Rozporządzenie Min. Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r w sprawie określenia wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego o które zmniejsza się podatek dochodowy ( Dz. U. Nr 156 poz. 788 ) określa rodzaje wydatków jakie podatnik może uwzględnić do odliczenia w zeznaniu podatkowym.
Załącznik Nr 2 tego rozporządzenia zawiera wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego.
Według tego wykazu remont, modernizacja lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym dotyczy:
1) ścianek działowych, sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych,
2) podłóg i posadzek,
3) okien, świetlików i drzwi,
4) powłok malarskich i tapet,
5) elementów kowalsko-ślusarskich,
6) izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych,
7) dźwiękochłonnych i cieplnych,
8) pozostałych elementów (np: pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników).
W wykazie tym nie ma przedmiotów stanowiących indywidualne wyposażenie lokalu takich jak: meble, półki, sprzęt, narzędzia, żyrandole, akcesoria łazienkowe.....itp.
W związku z tym nie można odliczać wydatków na zakup mebli kuchennych, z wyjątkiem szafki pod zlewozmywak
Zakwestionowany przez urząd - blat kuchenny do zabudowy stałej jest elementem składowym służącym do wykończenia mebli kuchennych
Bez znaczenia pozostaje fakt, że blat został na trwale przytwierdzony do mebli.
Również orzecznictwo sadowe kształtuje możliwości odliczeń podatkowych w tym zakresie.
Istnieją wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej materii odmawiające podatnikom prawa do odliczeń z tego tytułu np. wyrok NSA z dnia 26 lutego 1999 roku ( sygn. akt I S.A./GD250/97 ): NSA Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku orzekł, że wykonanie zabudowy stałej w kuchni, polegającej na wyposażeniu tego pomieszczenia w komplet mebli wykonanych na zamówienie, nie jest wydatkiem związanym z remontem i modernizacją lokalu.