Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na Pana pytanie zawarte w piśmie z dnia 10 marca 2004 r. - działając zgodnie z przepis... - Interpretacja - DGII-415-9/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.03.2004, sygn. DGII-415-9/04, Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na Pana pytanie zawarte w piśmie z dnia 10 marca 2004 r. - działając zgodnie z przepisami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) - uprzejmie wyjaśnia.

Stan faktyczny zawarty w złożonym piśmie przedstawia się następująco:

Prowadzi Pan w formie spółki cywilnej działalność zarobkową i osiąga przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychody z praw majątkowych (wierzytelności); sklasyfikowane przez GUS pod numerem EKD 6523.

Z urzędem skarbowym rozlicza się Pan na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej określonej w art. 27 ww. ustawy), prowadząc księgi handlowe.

Ponadto uzyskuje Pan przychody z najmu lokali mieszkalnych. Dokonał Pan wyboru opodatkowania ww. przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W związku z nowelizacją ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ma Pan wątpliwości, czy z tytułu uzyskiwania ww. przychodów z najmu nadal może Pan opłacać zryczałtowany podatek dochodowy.

Znowelizowana ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) - zgodnie z nowym obowiązującym od 01 stycznia 2004 r. brzmieniem przepisu art. 1 - reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów (dochodów) osiąganych przez następujące trzy grupy osób fizycznych:

  • prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • będących osobami duchownymi.

Zgodnie ze zmienionym art. 6 ust. 1a ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Z powyższych uregulowań wynika, że z prawa opodatkowania ryczałtem może skorzystać (bez żadnych ograniczeń, zwłaszcza co do innych źródeł przychodów: z pozarolniczej działalności gospodarczej, pracy, emerytury itd.) osoba osiągająca przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Czyli, ujmując inaczej, ważne jest tylko, by umowy najmu zawarte zostały poza ww. działalnością gospodarczą, tzn. by przedmiotem najmu były składniki majątku "prywatnego", a nie "firmowego".

Katalog wyłączeń dot. stosowania przepisów ww. ustawy został określony w art. 8 ustawy.

Prawdopodobnie wątpliwości Pana budzi poz. 10 załącznika nr 2 do ustawy, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt e, stanowiącego wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Tut. organ podatkowy zwraca Panu uwagę na informację umieszczoną pod ww. wykazem (tabelą), z której wynika, że wyłączenie z opodatkowania ryczałtem usług w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek (poz. 10 tabeli) nie dotyczy przychodów osiąganych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, o których mowa w przytoczonym wyżej przepisie art. 6 ust. 1a ustawy.

Z bazy danych tut. Urzędu wynika, że stosownie do art. 9 ust. 4 w związku z ust. 1 ww. ustawy:

  • w dniu 17 stycznia 2003 r. zawiadomił Pan tut. organ podatkowy, w formie pisemnego oświadczenia, o wyborze zryczałtowanej formy opodatkowania przychodów z najmu,
  • do dnia 20 stycznia 2004 r. nie dokonał Pan wyboru innej formy opodatkowania ww. przychodów w 2004 r.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie - zdaniem tut. organu podatkowego - może Pan nadal w 2004 r. korzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania przychodów z najmu lokali mieszkalnych.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.

Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy