Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ odpowiadając na zapytanie Spółki ... - Interpretacja - IMUS-1471/DPF/415/IP-29/2004/AD

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.05.2004, sygn. IMUS-1471/DPF/415/IP-29/2004/AD, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ odpowiadając na zapytanie Spółki Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje:


Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że Spółka świadczy usługi budowlane i często realizuje inwestycje poza miejscowością, w której jest siedziba firmy. W celu realizacji tych zadań, wyznaczeni pracownicy otrzymują polecenie wyjazdu służbowego.

Na czas pobytu pracodawca zapewnia bezpłatne zakwaterowanie. Pracownicy mieszkają w hotelach pracowniczych, bądź w prywatnych kwaterach. Często koszt zakwaterowania przekracza kwotę 500zł miesięcznie na osobę.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodami ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.


Natomiast stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są świadczenia ponoszone przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników, z zastrzeżeniem ust. 14, w:

a) hotelach pracowniczych;
b) kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500zł.


Reasumując koszty zakwaterowania pracowników w kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania przekraczające kwotę 500zł miesięcznie na osobę należy doliczyć pracownikowi do dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Z treści wystąpienia wynika, że oddelegowanym pracownikom został zapewniony nocleg, zatem w tym zakresie przepis art. 21 ust. 1 pkt 16 w/w ustawy nie ma zastosowania, ponieważ zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. z 2002r. Nr 236 poz. 1990 ze zmianami) nie przysługują im należności z tytułu noclegów.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie