Temat interpretacji
Z treści Pana pisma wynika, że:
#61623; odlicza Pan od podatku kwoty przysługującej ulgi z tytułu inwestycji,
#61623; zamierza Pan wnieść aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa w tym składniki majątku, których nabycie spowodowało uzyskanie prawa do ulgi /produkcja płytek gresowych/, do spółki kapitałowej,
#61623; równocześnie, w dalszym ciągu, prowadzić będzie Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów sanitarnych,
#61623; od zakończenia inwestycji upłynęło 5 lat wobec czego przy ocenie sytuacji nie znajdują zastosowania przepisy § 13 ww. rozporządzenia,
#61623; może Pan w dalszym ciągu korzystać z ulgi podatkowej, gdyż jest to ulga przyznana Panu jako osobie fizycznej.
Przepisy ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w art. 54 ust. 3 stanowią, iż ulgi mieszkaniowe i inwestycyjne przyznane na podstawie ustawy wymienionej w ust. 1 pkt 3 oraz ulgi inwestycyjne przyznane na podstawie ustawy wymienionej w ust. 1 pkt 4 /ustawa z dnia 16.12.1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1989 r. Nr 27, poz. 147 ze zm.)/ i 5, nie wyczerpane w okresie do dnia 1 stycznia 1992 r., stosuje się odpowiednio do dochodu i podatku dochodowego pobieranego na podstawie niniejszej ustawy.
Zgodnie z tym zapisem, podatnicy którzy nabyli prawo do korzystania z ulg inwestycyjnych przysługujących na podstawie rozporządzenia z dnia 17.12.1984 r. w sprawie ulg podatkowych z tytułu inwestycji (Dz. U. Nr 60, poz. 307) mogą w dalszym ciągu, zgodnie z przepisami tego rozporządzenia dokonywać odliczenia ulgi od podatku.
W opisanej sytuacji istotnie nie znajduje zastosowania przepis § 13 ust. 1 tego rozporządzenia, który brzmi:
W razie przeniesienia własności przedmiotu majątkowego, w związku z którym były przyznane ulgi, przed upływem 5 lat od dnia zakończenia inwestycji albo przeznaczenia go w tym okresie na inne potrzeby niż określone w art. 1 ust. 1 ustawy i § 2 ust. 1, podatnik traci prawo do korzystania z ulg w części proporcjonalnej do liczby pełnych miesięcy okresu pięcioletniego, w których przedmiot majątkowy nie był wykorzystywany na potrzeby wykonywanej działalności.
Zagadnienie należy rozpatrywać w kontekście przepisu § 10 ust. 1 i 2 ww. rozporządzenia. Przepis ten stanowi:
#61623; Kwotę ulg, z zastrzeżeniem § 11, potrąca się z podatku dochodowego lub zryczałtowanych podatków obrotowego i dochodowego, albo opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła na podstawie potwierdzenia zgłoszenia, należnych z tytułu wykonywania działalności objętej ulgami za okres od miesiąca następującego po miesiącu, w którym inwestycja została zakończona, a w wypadkach określonych w § 4 - za okres od miesiąca w którym rozpoczęto wykonywanie działalności.
#61623; Jeżeli podatnik poza działalnością objętą ulgami inwestycyjnymi ma inne źródło lub źródła przychodów, kwotę ulg potrąca się z tej części podatku, która przypada z działalności objętej ulgami.
Treść powyższego przepisu należy rozumieć, iż podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia ulgi od podatku należnego od dochodu uzyskiwanego z wykonywania działalności, na której potrzeby poniósł wydatki inwestycyjne.
Przyjmując, iż ulgę uzyskał Pan z tytułu poniesienia nakładów inwestycyjnych na działalność związaną z produkcją płytek gresowych, a obecnie zamierza wnieść aportem do spółki kapitałowej zorganizowaną części przedsiębiorstwa łącznie z tymi inwestycjami, tut. Organ podatkowy stoi na stanowisku, iż zaniechanie produkcji płytek gresowych spowoduje utratę ulgi. Stanowisko to jest zgodne z zapisem § 14 ww. rozporządzenia, który stanowi:
Jeżeli podatnik w okresie korzystania z ulg utracił uprawnienie do wykonywania działalności, w związku z którą uzyskał ulgi, lub nie dotrzymał warunku określonego w art. 1 ust. 2 ustawy, traci prawo do ulg poczynając od roku podatkowego, w którym zaszła ta okoliczność.