W odpowiedzi na pismo z dn. 19.02.2004r. (uzupełnione w dn. 16.03.2004r.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie działając na... - Interpretacja - US 72/RPŁ/423-27/04/DK

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.04.2004, sygn. US 72/RPŁ/423-27/04/DK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dn. 19.02.2004r. (uzupełnione w dn. 16.03.2004r.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie działając na podstawie art. 14a ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, że zgodnie z art. 13 pkt. 7 ustawy z dn. 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) - zwanej dalej "updf", " przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych są traktowane jako przychody z samodzielnej działalności, o której mowa w art. 10 ust 1 pkt 2.

W myśl art. 41 ust. 1 płatnicy dokonujący wypłaty z tytułu w/w przychodów, są zobowiązani pobrać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe oraz przekazać ją do urzędu skarbowego zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy.

Zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt. 17 ustawy nie dotyczy świadczenia otrzymywanego przez podatników za udział w organach statutowych osoby prawnej, lecz diet oraz kwot stanowiących zwrot kosztów otrzymywanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich.

Za pełnienie obowiązków społecznych i obywatelskich należy uznać działalność posłów i senatorów, radnych i innych przedstawicieli samorządu terytorialnego, składów komisji wyborczych powołanych do przeprowadzenia wyborów do Sejmu i senatu Rzeczypospolitej Polskiej, składów inspekcji Państwowej Komisji Wyborczej i inspekcji wojewódzkich komisarzy wyborczych, powołanych do przeprowadzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa, sędziów Trybunału Stanu, ławników sądów powszechnych. Pojęcie obowiązków społecznych i obywatelskich odnosi się do zadań publicznych i państwowych, a nie do czynności związanych z prowadzeniem spraw, współzarządzania działalnością osoby fizycznej, prawnej lub jednostki nie posiadającej osobowości prawnej, chociażby miały charakter "społeczny".

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego zgadza się ze stanowiskiem zawartym w piśmie.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie