Temat interpretacji
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej trzyosobowej. Jedna ze wspólniczek do dnia 31.12.2003 r. była zatrudniona w stosunku pracy w firmie usługowej prowadzonej jednoosobowo przez osobę fizyczną ( od 01.01.2004 r. ww. wspólniczka nie jest zatrudniona w stosunku pracy w tej firmie i w ogóle). Od około pięciu lat firma jednoosobowa (w której wspólniczka była zatrudniona w stosunku pracy do 31.12.2003 r. ) zlecała na podstawie umowy cywilnej wykonywanie czynności usługowych spółce cywilnej, odpowiadających czynnościom, które wspólniczka wykonywała w ramach stosunku pracy. Taki sam sposób wzajemnej współpracy przewidywany jest także w 2004 roku.
Zgodnie z przepisami art. 9a ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm. - przepis zmieniony przez art.1 pkt 5 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. Nr 202, poz. 1956):
Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2 ustawy).
Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
- wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
- wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego o
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek ( art. 9a ust. 3 ustawy).
Z powyższych przepisów wynika, iż z opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mogą korzystać podatnicy, którzy uzyskają z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy.
Ponieważ z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka cywilna, której jest Pan udziałowcem w 2004 roku będzie uzyskiwała przychody ze świadczenia usług na rzecz przedsiębiorstwa, z którym nie łączył Pana stosunek pracy - tutejszy organ podatkowy podziela Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie.