Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z... - Interpretacja - IS.I/2-415/86/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.06.2004, sygn. IS.I/2-415/86/04, Izba Skarbowa w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.03.2004 r. (znak: I USI/415/14/04) udzielonej przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, w następujący sposób:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Przepis powyższy rozróżnia zatem dwa zdarzenia, od których liczony jest pięcioletni okres, determinujący kwestię opodatkowania zbycia nieruchomości tj.: "nabycie" i "wybudowanie". W znacznej większości sytuacji rozróżnienie tych dwóch zdarzeń nie przysparza wątpliwości, niemniej jednak - tak jak w przedmiotowej sprawie - powyższe rozróżnienie ma swoje konsekwencje w sytuacji, gdy osoba fizyczna kolejno nabyła prawo wieczystego użytkowania działki, rozpoczęła jej zabudowę, przekształciła prawo wieczystego użytkowania w prawo własności, a następnie przed zakończeniem budowy dokonała sprzedaży całej nieruchomości.

Użytkowanie wieczyste jest prawem rzeczowym, którego przedmiotem może być grunt stanowiący własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków. Jest to prawo do rzeczy cudzej, jednak zakres i sposób określenia treści tego prawa zbliża je bardziej do prawa własności niż praw rzeczowych ograniczonych. Z kolei budynki wzniesione na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste stanowią własność użytkownika wieczystego.

W przedmiotowej sprawie podatnicy nabyli w dniu 24.06.1987 r. od Skarbu Państwa prawo wieczystego użytkowania działki budowlanej, a następnie działka powyższa została w dniu 8.05.1997 r. "wykupiona na własność", by z kolei w 2003 r. być przedmiotem transakcji odpłatnego zbycia. Tym samym została spełniona przesłanka upływu 5-letniego okresu warunkującego nieopodatkowanie odpłatnego zbycia nieruchomości w świetle art. 10 ust 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy. Równocześnie zwrócić należy uwagę, iż w przypadku sprzedaży znajdującego się na działce budynku mieszkalnego jednorodzinnego, który stanowiłby odrębny przedmiot własności, okres pięciu lat liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego "wybudowanie", co należy rozumieć jako zakończenie budowy - doprowadzenie obiektu do takiego stanu, iż nadaje się on do zamieszkania. W związku z tym sprzedaż budynku w stanie surowym, a więc niewykończonym - nienadającym się do zamieszkania, nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu ww. przepisu.

Izba Skarbowa w Rzeszowie