Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, po... - Interpretacja - US.II-415/4/46/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.04.2004, sygn. US.II-415/4/46/04, Urząd Skarbowy w Stalowej Woli

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pana pismo z dnia 4.03.2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych:

  1. przez pana żonę Władysławę J. zmarłą dnia 21.09.2003 r. mającą obywatelstwo Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej z tytułu:
    a. świadczeń emerytalnych z Zarządu Ubezpieczeń Społecznych (Social Security Administration USA),
    b. zasiłku otrzymywanego z amerykańskich Związków Zawodowych (Local 32BJ District Connecticut 531) tytułem przynależności do tego związku po przejściu na emeryturę,
  2. przez pana w 2004 r. z tytułu zasiłku pogrzebowego otrzymanego po zmarłej żonie ze Związków Zawodowych (Local 32BJ District Connecticut 531) i od Zarządu Ubezpieczeń Społecznych (Social Security Administration USA),

informuje jak niżej:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). W myśl art. 4a ww. ustawy, przepisy art. 3 ust. 1 i 2a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W dniu 8.10.1974 r. podpisana została w Waszyngtonie umowa między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Umowa ta nie zawiera jednak postanowień dotyczących opodatkowania emerytur i rent, brak jest również ustaleń odnośnie opodatkowania "innych dochodów", dlatego też w przypadku świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych ze Stanów Zjednoczonych są one opodatkowane na podstawie ustawodawstwa wewnętrznego, przy zastosowaniu wewnętrznych środków eliminacji podwójnego opodatkowania.

Świadczenia z tytułu emerytur i rent podlegają opodatkowaniu w Stanach Zjednoczonych i w Polsce (art. 9 i art. 10 ust. 1, pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), z tym że w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, w przypadku opodatkowania podatkiem w Stanach Zjednoczonych Polska zezwoli osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce na zaliczenie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków, zapłaconych w Stanach Zjednoczonych (art. 20 ww. umowy).

Zgodnie z art. 27 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy o podatku dochodowym, podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 28 - 30 i art. 44 ust. 4, pobiera się od podstawy jego obliczenia (...), jeżeli osoby, o których mowa w art. 3 ust. 1 osiągają również dochody ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a nie zachodzą okoliczności określone w art. 21 ust. 1 pkt 33 i umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu zawarta z tym państwem inaczej nie stanowi, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Na tle ww. przepisów należy stwierdzić, że pobierane przez pana żonę do chwili śmierci świadczenia wymienione w punkcie 1 lit. a i b pisma podlegały opodatkowaniu w Polsce z uwzględnieniem wymienionej wyżej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Natomiast uzyskany przez pana w 2004 r. dochód z tytułu zasiłku pogrzebowego wypłaconego panu po śmierci żony przez Związki Zawodowe (Local 32BJ District Connecticut 531) i z Zarządu Ubezpieczeń Społecznych (Social Security Administration USA) korzysta w Polsce ze zwolnienia określonego przepisami art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są odprawy pośmiertne i zasiłki pogrzebowe. Zatem stanowisko pana zawarte w punkcie 1 lit. a i b należy uznać za błędne na gruncie obowiązujących w tym zakresie przepisów, natomiast zawarte w punkcie 2 za prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Stalowej Woli