Temat interpretacji
Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając w trybie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), prostuje poprzez uzupełnienie informację udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu z dnia 05.04.2004 roku Nr PDF/3/415/2/497/2004 będącą odpowiedzią na zapytanie w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. Nr 14 z 2000 r.,
poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2002 r., wolne od podatku dochodowego są odszkodowania otrzymane na podstawie przepisów prawa administracyjnego, prawa cywilnego i na podstawie innych ustaw, z wyjątkiem:
- przewidzianych w prawie pracy odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
- odpraw wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikiem stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
- odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
- odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
- odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody opodatkowane są na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 21.
Jak wynika z powyższego, odszkodowania wypłacone na podstawie Kodeksu Pracy z tytułu:
- nieuzasadnionego lub niezgodnego
z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę,
- niezgodnego z prawem rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia,
nie są objęte w/w wyjątkami, a zatem korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.
W przedmiotowej sprawie wypłacone zostało pracownikowi w oparciu o przepisy Kodeksu Pracy odszkodowanie zasądzone wyrokiem Rejonowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach z dnia 19 września 2002 roku. Nie ulega wątpliwości, że przedmiotowe odszkodowanie stanowi przychód ze źródła jakim jest stosunek pracy (art. 10 ust. 1 pkt 1) i podlega zwolnieniu w myśl wyżej cyt. art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakres pojęcia przychodu ze stosunku pracy jest tylko przykładowo określony w art. 12 ust. 1 wyżej cyt. ustawy o podatku dochodowym, lecz oczywistym jest fakt, że odszkodowanie związane ze stosunkiem pracy, a stanowiące quasi wynagrodzenie - objęte jest zakresem tego przepisu.
Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 95 wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1. A zatem skoro wypłacone odszkodowanie stanowi przychód ze źródła jakim jest stosunek pracy, to również odsetki za zwłokę w zapłacie kwoty odszkodowania podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego w myśl wyżej cyt. art. 21 ust. 1 pkt 95. Biorąc powyższe pod uwagę, Dyrektor tut. Izby nie podziela stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego, iż wypłacone odsetki należy opodatkować, gdyż przedmiotowe odszkodowanie stanowi przychód ze źródła jakim jest stosunek pracy, w związku z tym wypłacone odsetki są wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95.