Temat interpretacji
W skierowanym przez podatniczkę wniosku o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedstawiono następujące pytanie:
Czy w związku z tym, że związek małżeński zawarto w grudniu 2004 r. można za 2005 r. dokonać wspólnego rozliczenia z małżonkiem w 2006 r.?
Wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, iż związek małżeński z obywatelem Egiptu zawarła w 2004 r., który od tego okresu przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Mąż stałe zameldowanie posiada w Egipcie.
Z posiadanych dokumentów (w tym
karty czasowego pobytu od 16-02-2005 r. do 15-02-2006 r.,) wynika, iż małżonek posiada zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony oraz jest zameldowany na pobyt czasowy pod adresem we Wrocławiu, który jednocześnie jest jego obecnym zamieszkaniem jak i zamiarem pobytu.
Na tle takich okoliczności podatniczka sformułowała stanowisko, iż za 2005 r. może dokonać wspólnego opodatkowania wraz z mężem.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście stwierdza, iż przedstawione stanowisko jest prawidłowe.
Stosownie do treści zapisu art. 6. ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.
Zgodnie z art. 6 ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2005 r. małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o których mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa,
pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6 a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26: w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.
Jednakże zgodnie z art. 6 ust. 8 powyższy sposób opodatkowania nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30 c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
W myśl art. 3 ust. 1 cyt. ustawy osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają
obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów,(nieograniczony obowiązek podatkowy).
Zgodnie z art. 3 ust. 2a cyt. ustawy osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy)
Miejscem zamieszkania osoby fizycznej, zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.
Mając na względzie dorobek doktryny i orzecznictwa Naczelnik tut. Urzędu zauważa, iż na prawną konstrukcję "miejsca zamieszkania" - składają się dwa elementy:
- przebywanie w sensie
fizycznym w określonej miejscowości (corpus),
- wola, zamiar stałego pobytu (animus).
Miejscowość, w której dana osoba ma zamiar stale zamieszkiwać, winna być ośrodkiem jej interesów życiowych tj. osobistych i ekonomicznych (majątkowych). Należy przy tym zauważyć, iż miejsce zamieszkania nie musi się pokrywać z miejscem zameldowania.
Są to bowiem dwa odrębne pojęcia. Miejsce zameldowania jest tam, gdzie dokonano obowiązku administracyjnego (fakt zameldowania), z kolei miejsce zamieszkania jest pojęciem określonym w powołanym powyższej art. 25 kodeksu cywilnego.
Na miejsce zamieszkania składa się więc zarówno element faktycznego przebywania, jak i zamiar stałego pobytu w tym miejscu. Chodzi więc o miejscowość, która stanowi pewnego rodzaju centrum życiowe danej osoby.
Jednakże przepisy art. 3 ust. 1 zgodnie z art. 4 a cyt. ustawy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.
Istotnym dla stwierdzenia,
czy w opisanej sytuacji przysługuje Pani rozliczenie za 2005 r. wspólnie z mężem jest zatem rozstrzygniecie, czy mąż jest osobą podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a więc czy jest osobą mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z art. 4 umowy z dnia 24 czerwca 1996 r. zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Arabskiej Republiki Egiptu w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 2003 r. Nr 78 poz. 690) określenie " osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie " oznacza każdą osobę, która zgodnie z prawem tego Państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na miejsce zamieszkania, miejsce pobytu, miejsce zarządu, siedzibę prawną lub inne kryterium o podobnym charakterze.
W opisanym stanie faktycznym, mąż Pani obecnie przebywa w Polsce, a poprzez zawarcie związku małżeńskiego potwierdza fakt
skupienia swojej aktywności życiowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a tym samym zamiar stałego przebywania, co zasygnalizowano w skierowanym piśmie.
W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście potwierdza stanowisko o przysługującym Pani prawie do rozliczenia za 2005 r. wspólnie z mężem, przy spełnieniu pozostałych warunków określonych w art. 6 ust. 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.