Temat interpretacji
W dniu 05.05.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe
lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z treści pisma wynika, że podatnik aktem notarialnym Rep. A ... z dnia 10.11.2004 r. kupił od firmy prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą G... mieszkanie w budynku wielomieszkaniowym w Zgorzelcu przy ul. B. Na sfinansowanie zakupu ww. lokalu mieszkalnego podatnik zawarł w dniu 26.10.2004 r. umowę kredytu Nr ... z GE Bank Mieszkaniowy S.A. Zakupiony lokal mieszkalny położony jest w budynku, który należał do mienia wojskowego i służył jako stołówka wojskowa. Developer zaadaptował budynek na cele mieszkaniowe.
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyrażono opinię, że zakup lokalu mieszkalnego, który powstał w ramach przebudowy budynku gospodarczego na mieszkalny daje uprawnienia do
odliczenia ulgi odsetkowej.
Zgodnie z art. 26 b ust. 1 ustawy z 26. lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 200 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zmian.), od podstawy obliczenia podatku ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi po 01.01.2002 r. na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanych z:
1. budową budynku mieszkalnego,
2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku,
3. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy lub od osoby, która wybudowała ten budynek w ramach wykonywanej działalności gospodarczej,
4. nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkaniowe lub przebudowę (przystosowaniem)
budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstaje samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
Zgodnie z art. 26 b ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczeni o którym mowa w ust. 1 stosuje się, jeżeli:
1. kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,
2. kredyt był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych do udzielenia kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że jest on przeznaczony na powyższą inwestycję,
3. inwestycja ta dotyczy budynku mieszkalnego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
4. inwestycja została zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego, a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej niż w 2002 r., zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku.
Z treści przedmiotowego wniosku wynika, że w 2004 r. nabył Pan lokal mieszkalny od osoby, która w ramach wykonywanej działalności gospodarczej, przebudowała budynek niemieszkalny i w wyniku przebudowy dokonała zmiany przeznaczenia budynku gospodarczego na mieszkalny.
Nie zostały zatem spełnione wymagania wymienione w art. 26 b ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mówiące o tym że zakupiony lokal mieszkalny usytuowany winien być w nowo wybudowanym budynku
mieszkalnym. Przebudowa budynku gospodarczego na mieszkalny nie jest bowiem tożsama z budową nowego budynku mieszkalnego.
Również nie są spełnione w Pańskim przypadku warunki, o których mowa w art. 26 b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym, gdyż zakupił Pan lokal mieszkalny od developera, który uzyskał pozwolenie na przebudowę wraz ze zmianą sposobu użytkowania istniejącego budynku gospodarczego na mieszkalny.
Zatem wg stanu prawnego obowiązującego w 2004 r., nie spełnił Pan przesłanek pozwalających na dokonanie odliczeń od podstawy obliczenia podatku ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odsetek od uzyskanego kredyty mieszkaniowego
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w 2004 roku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa,
interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.