W odpowiedzi na Pani zapytanie z dnia 17 grudnia 2003 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w... - Interpretacja - POI/415-35/03

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.01.2004, sygn. POI/415-35/03, Urząd Skarbowy w Bochni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na Pani zapytanie z dnia 17 grudnia 2003 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w związku z prawidłowym zakwalifikowaniem ponoszonej opłaty za udzielenie licencji na użytkowanie znaku towarowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni, działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia, iż w załączonej przez Panią umowie o zasadach korzystania z prawa do znaku towarowego - nie określono ceny nabycia licencji, a tylko opłaty za udzielenie licencji na użytkowanie znaku towarowego, które w całości będą stanowiły koszty uzyskania przychodu.

Z treści art. 22g ust. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wynika zasada, że wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustaleniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia. Z uregulowania tego wynika, że jeżeli w umowie licencyjnej, zawartej na okres dłuższy niż rok, strony np. ustaliły, że z tytułu udzielenia licencji licencjobiorca poniesie na rzecz licencjodawcy opłatę wstępną, a następnie licencjodawca będzie partycypował w określonym procesie w zyskach jakie przynosi licencja licencjobiorcy, ten ostatni sukcesywnie, w miarę dokonywanych wypłat, zalicza to "prowizyjne" wynagrodzenie licencjodawcy do kosztów uzyskania przychodów, a wartość początkową licencji jako wartości niematerialnej i prawnej określa w kwocie opłaty początkowej.

Jeżeli natomiast, tak jak w Pani sytuacji nie ustalono żadnej opłaty wstępnej postanawiając, że wynagrodzenie za licencję jest w całości uzależnione od wysokości przychodów z niej uzyskanych, ponoszone opłaty z tytułu wynagrodzenia stanowią w całości koszty uzyskania przychodów.

Urząd Skarbowy w Bochni