Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 216, 217 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14.02.2005 r., który wpłynął do tut. organu podatkowego w dniu 16.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej
sprawie dotyczącej opodatkowania dochodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji notowanych na giełdach zagranicznych nabytych po dniu 31 grudnia 2003 r. i zbytych w 2005 roku jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 16.02.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji notowanych na giełdach zagranicznych nabytych po dniu 31 grudnia 2003 r. i zbytych po dniu 31 grudnia 2004 r.
Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta maja obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych
sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco :
Podatnik, posiadający w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy oraz nie prowadzący działalności gospodarczej, w roku 2004 dokonał nabycia notowanych na giełdzie papierów wartościowych we Frankfurcie. Akcje te zostaną zbyte po dniu 31 grudnia 2004 r.
Pytanie podatnika :
Czy dochody z tytułu zbycia akcji notowanych na giełdach zagranicznych nabytych po dniu 31 grudnia 2003 r. i zbytych po dniu 31 grudnia 2004 r. podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19 % dochodu ?
Stanowisko podatnika :
Dochody
podatnika z tytułu zbycia akcji notowanych na giełdach zagranicznych nabytych po dniu 31 grudnia 2003 r. i zbytych po dniu 31 grudnia 2004 r. podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19 % uzyskanego dochodu.
Z akt sprawy wynika ,że Pana miejscem zamieszkania jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z tym . stosownie do przepisów art.3 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych/ tj. Dz.U. z 2004 r. Nr 14, poz.176 ze zm./ podlega Pan w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i powinien Pan zapłacić podatek od całości swoich dochodów , bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Na podstawie art.17 ust.1 pkt 6 i 10 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.
W przedmiotowej sprawie, podatnik posiada akcje na giełdzie papierów wartościowych we Frankfurcie , nabyte po dniu 31 grudnia 2003 r. , które zbędzie w 2005 r.Ustawą z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw/ Dz.U.Nr 263, poz.2619/ wprowadzono z dniem 1 stycznia 2005 r. zmianę przepisów art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczącą opodatkowania dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających.
Zgodnie z art. 30b ust.1 w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2005 r. od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych z instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów / akcji/ w spółkach mających osobowość prawną albo
wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu. Stosownie do art.30 b ust.5 dochodów, o których mowa w ust.1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art.27 oraz art.30c.
W myśl art.30b ust.3 przepisy ust.1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z tymi umowami jest możliwe pod warunkiem posiadania przez podatnika certyfikatu rezydencji.
Nowa umowa między Republiką Federalną Niemiec a Rzeczpospolitą Polską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku została ogłoszona w Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz.90/.
Zgodnie z art.30b ust.5a - jeżeli podatnik o którym mowa w art.3 ust.1
osiąga dochody, o których mowa w art.30b ust.1, zarówno na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.Dochodów ze sprzedaży akcji w roku 2005 nie dolicza się do innych dochodów podatnika.
Biorąc pod uwagę powyższe unormowania dochody z tytułu zbycia akcji na giełdzie w Niemczech w roku 2005 podlegają opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym w wysokości 19 procent uzyskanego dochodu .
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w 2005 roku.
Zgodnie z art.14b § 1 i § 2
ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje na podstawie art.236 § 2 pkt.1 Ordynacji podatkowej prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 7 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie w znakach skarbowych zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej / Dz.U. Nr 86, poz.960 ze zm./.