POSTANOWIENIE - Interpretacja - D-1/415-48/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.10.2005, sygn. D-1/415-48/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 28.07.2005 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uzupełniony pismami z dnia 16.09.2005 r., 28.09.2005 r. i 30.09.2005 r., w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Fundacja przystępuje do realizacji projektu szkoleniowego finansowanego ze środków z Unii Europejskiej w partnerstwie z Wojewódzkim Klubem Techniki i Racjonalizacji. Realizacją powyższego projektu zajmie się osoba, która zostanie zatrudniona na umowę o pracę. Wynagrodzenie tej osoby finansowane będzie z bezzwrotnej pomocy z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach ZPORR. Środki pieniężne z Unii Europejskiej otrzymuje Wojewódzki Klub Techniki i Racjonalizacji, którego łączy z Fundacją Promocji Europejskiej umowa partnerska do realizacji projektu unijnego. Umowa ta oparta jest na równych prawach i obowiązkach obu stron. W ramach umowy partnerskiej Fundacja zapewnia stanowisko menedżera d/s marketingu i promocji oraz funkcjonowania Punktu Doradczego. Na tę część działalności WKTiR przelewa środki z UE na wyodrębnione konto Fundacji.

Fundacja zwraca się z zapytaniem: czy przychody uzyskiwane przez pracownika z tej pomocy mogą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych ?

Podatnik w przedmiotowej sprawie zajął następujące stanowisko:

Powołując się na zapis art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa, że przychody te powinny być zwolnione z podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Stosownie do przepisów art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Z brzmienia powołanego przepisu wynika, że zwolnieniem z opodatkowania objęte są dochody podatników, jeżeli dochody te spełniają łącznie przesłanki wymienione w lit. a i b art. 21 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy.

Z pisma będącego uzupełnieniem do złożonego wniosku wynika, że środki pieniężne z Unii Europejskiej otrzymuje Wojewódzki Klub Techniki i Racjonalizacji, który następnie przelewa środki pieniężne na wyodrębnione konto Fundacji - realizatora projektu. Wynika z tego, że Fundacja Promocji Europejskiej nie jest bezpośrednim beneficjentem pomocy. Beneficjentem i realizatorem tego przedsięwzięcia jest WKTiR, który nie jest podmiotem uprawnionym do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy, przyznanej przez podmioty wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a ww. ustawy.

W związku z powyższym przychody otrzymane przez pracownika Fundacji nie pochodzą od organizacji międzynarodowej lub międzynarodowej instytucji finansowej, ani też ze środków przyznanych Fundacji przez rząd obcego państwa (...) i dlatego nie mogą korzystać z przedmiotowego zwolnienia od podatku.

Fundacja jako płatnik będzie zobowiązana naliczyć, pobrać i przekazać na konto Urzędu Skarbowego należną zaliczkę podatku dochodowego, złożyć deklarację PIT-4 na zasadach określonych w art. 32 i 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tut. organ podatkowy nie dokonał oceny załączonych dokumentów.Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie