Na podstawie przedstawionych we wniosku informacji ustalono następujący stan faktyczny: - Interpretacja - PD-I/415-89/13/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.12.2005, sygn. PD-I/415-89/13/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie przedstawionych we wniosku informacji ustalono następujący stan faktyczny:

Podatnik remontuje będący jego własnością lokal mieszkalny. W ramach tego remontu kuchnia zostanie zabudowana meblami na wymiar, a elementami tej stałej zabudowy będą kuchenka elektryczna w postaci płyty ceramicznej, elektryczny piekarnik oraz zmywarka. Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy wydatki poniesione na zakup wyżej wymienionych urządzeń podlegają odliczeniu w ramach ulgi remontowej. Zdaniem Strony poniesione wydatki uprawniają do skorzystania z ulgi z tytułu wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdził, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003r. Nr 202, poz. 1956 ze zm.), wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.

Zakres i rodzaje wydatków podlegających odliczeniu w ramach ulgi remontowej określono w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. z 1996r. Nr 156, poz. 788), w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku. W wykazie robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego, stanowiącym załącznik nr 2 do wyżej powołanego rozporządzenia, wymieniono między innymi remont, modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:

    1) instalacji sanitarnych,
    2) instalacji elektrycznych,
    3) instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych,
    4) instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych,
    5) instalacji i urządzeń grzewczych,
    6) przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Jak wynika z powyższego, odliczeniu od podatku w ramach ulgi z tytułu wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego podlegają wydatki poniesione na zakup płyty ceramicznej i piekarnika, będących urządzeniami grzewczymi, o których mowa w punkcie 5 wyżej wymienionego rozporządzenia, natomiast zakup zmywarki, która jest sprzętem gospodarstwa domowego, nie mieści się w wykazie wydatków uprawniających do skorzystania z ulgi remontowej.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie dokonania interpretacji.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu